Rusko má v úmyslu sabotovat ukrajinské tankery s obilím, tvrdí britská rozvědka

Přidat na Seznam.cz

Velká Británie – Podle tajných informací britského ministerstva zahraničí má Rusko v úmyslu umístit miny do koridoru pro plavidla vyvážející ukrajinské obilí, píše také deník Ukrajinska pravda.

V prohlášení zveřejněném 4. října se naznačuje, že Rusko může nadále útočit na civilní lodě v Černém moři. V minulosti přitom ruské útoky zničily již tolik obilí, že by se jím mohlo nakrmit více než milion lidí během jednoho roku.

Rusko se ve snaze vyvíjet tlak na ukrajinskou ekonomiku může zaměřit na civilní lodní dopravu přes ukrajinský „humanitární koridor“, aby zabránilo vývozu ukrajinského obilí. Spojené království tyto informace odtajnilo, aby Rusko od takového incidentu odradilo.

Kromě toho zřídilo zpravodajské, sledovací a průzkumné kapacity pro monitorování ruských aktivit v Černém moři. Velká Británie je odhodlána ve spolupráci s Ukrajinou a dalšími mezinárodními partnery zajistit vývoz zemědělské produkce po souši a přes Dunaj. Na zářijovém zasedání G20 bylo sděleno, že Spojené království přispěje 3 miliony liber do Světového potravinového programu na pomoc při dodávkách ukrajinského obilí nejchudším lidem světa.

Spojené království odsoudilo pokusy prezidenta Putina bránit tomu, aby se potraviny dostaly na světové trhy.

,,Putinovy zhoubné útoky na civilní lodní dopravu v Černém moři jsou důkazem naprosté neúcty k životům civilistů a potřebám nejzranitelnějších lidí na světě,“ vyjádřil se ministr zahraničí James Cleverly.

Kvůli ruskému rozhodnutí stáhnout až 24 milionů tun potravin z Ukrajiny může být zemi znemožněno dostat se v příštím roce na celosvětové trhy. Přitom před ruskou invazí Ukrajina zásobovala 400 milionů lidé po celém světě, představovala 8 až 10 % celosvětového vývozu pšenice a 10 až 12 % vývozu kukuřice a ječmene.

Zdroje: Government UK, Ukrajinska pravda