Rusko má připravovat útok na ropnou rafinerii v Bělorusku. Má jít o falešnou akci, která by svedla vinu na Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Jak uvedly ukrajinské tajné služby (SBU), Rusko připravuje útok na ropnou rafinerii Mozyr v Bělorusku. Údajně má jít o falešnou akci, která by svedla vinu na Ukrajinu. Tato akce by se pak mohla stát záminkou pro zapojení Běloruska do války proti Ukrajině.

Podle dostupných údajů se na přípravě útoku podílí průzkumná skupina ruských ozbrojených sil a důstojníků ruských speciálních služeb, kteří byli vysláni na území Běloruska.

Hlavním zdrojem informací pro ukrajinské tajné služby byl zadržený voják ruských ozbrojených sil, který nejen vypovídal, ale informace byly získány i analýzou jeho mobilního telefonu. Specialisté v telefonu objevili smazané zprávy.

Zadržený voják dostal pokyn k přesunu do Běloruska jako člen Wagnerovců. Ve smazané konverzaci v jeho telefonu byla údajně také zmínka o „zvláštní operaci“ v rafinerii Mozyr.

Deník The Independent napsal, že se Alexandr Lukašenko zatím v plném rozsahu vyhnul zatažení do konfliktu ze strany svého blízkého spojence Vladimira Putina. Běloruský prezident umožnil vojskům Ruska využít Bělorusko jako základnu pro loňskou únorovou invazi a souhlasil s tím, že bude na svém území přechovávat ruské jaderné zbraně.

Od chvíle, kdy Lukašenko souhlasil s přijetím Wagnerových žoldnéřů vyhoštěných z Ruska po jejich krátké vzpouře, panují na západě obavy. Polsko, které je členem NATO, tento týden varovalo před hrozbou, kterou tito „extrémně nebezpeční“ bojovníci představují a vyslalo své vojáky ke společné hranici.

Zdroje: Telegram, The Independent