Rusko letos na Ukrajině nedosáhne velkých úspěchů, tvrdí americké zpravodajské služby

Přidat na Seznam.cz

Zdá se, že ruská armáda nedokáže udržet současnou intenzitu bojů na Ukrajině a v letošním roce pravděpodobně nedosáhne významných územních zisků, se kterými původně Vladimir Putin počítá. Na půdě amerického Senátu to ve středu prohlásila ředitelka amerických zpravodajských služeb Avril Haines.

,,Putin počítá s tím, že čas hraje v jeho prospěch. Po velkých neúspěších a ztrátách na bojišti nepředpokládáme, že by se ruská armáda letos zregenerovala natolik, aby dosáhla významných územních zisků,“ uvedla ředitelka zpravodajských služeb, jak uvádí deník Republic world.

Přesto ruský prezident Vladimir Putin s největší pravděpodobností počítá s tím, že čas bude hrát v jeho prospěch. Putin se podle ní pravděpodobně domnívá, že prodlužování války s občasnými přestávkami v bojích může být jeho nejlepší zbývající cestou k zajištění ruských strategických zájmů na Ukrajině, i když to bude trvat roky.

Rok po zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu a nedosažení hlavních cílů této operace Putin nyní lépe chápe omezení svých sil. Rusko by dle jejích slov především potřebovalo zbraně od třetích stran. Vojenské schopnosti Moskvy jsou v současné době značně omezeny ztrátami na bojišti a vyčerpanými zásobami zbraní, což ještě zhoršují sankce ze strany Spojených států a jejich spojenců, uvedla před senátním výborem pro zpravodajské služby.

,,Zdá se, že Putin se nyní zaměřuje na skromnější vojenské cíle,“ dodala ve svém rozhovoru, jak uvádí deník Kyivpost. ,,Pokud Rusko nezačne s povinnou mobilizací a nezíská významné zásoby munice od třetích stran, bude pro něj stále obtížnější udržet i současnou úroveň útočných operací,“ varovala dále šéfka amerických zpravodajských služeb.

Zdroje: Republic world, Kyivpost