Rusko je připraveno na vojenský střet s USA, tvrdí Putin

Přidat na Seznam.cz

Během konference se novináři zeptali ruského diktátora, co si myslí o údajných amerických vojenských provokacích na území Sýrie. Putin odpověděl, že jsou připraveni na každý scénář, takže i na vojenský střet, informuje ruská státní tisková agentura TASS.

„Jsme vždy připraveni na jakýkoliv scénář, ale nikdo si něco takového nepřeje,“ řekl diktátor a doplnil, že údajně právě kvůli americkým provokacím vytvořili Rusové speciální mechanismus, který má těmto obrovským konfliktům zabránit.

Podle něj šéfové některých oddělení neustále komunikují mezi sebou a mají možnost okamžitě konzultovat jakoukoliv krizovou situaci a přijít s řešením. „To dokazuje, že střety nikdo nechce,“ zopakoval Putin znovu pro novináře. Jde o snahu ruského diktátora ukázat, že Rusko by sice bylo schopné v takovém střetu vydržet, nicméně se snaží něčemu takovému zabránit, což je projevem dobré vůle.

NATO

Jak na začátku tohoto roku informoval deník Newsweek, o možnosti vojenské konfrontace mezi Ruskem a Západem hovořil i Rob Bauer, předseda Vojenského výboru NATO. Ten prohlásil, že Aliance je připravena na přímý střet s Ruskem.

Bauer, admirál nizozemského královského námořnictva, tehdy v rozhovoru pro portugalskou televizi RTP varoval, že strategické cíle ruského prezidenta Vladimira Putina sahají i za hranice Ukrajiny. Ruská agrese se tak může rozšířit i do okolních zemí.

Provokace

Podle Rusů od začátku letošního roku letectvo mezinárodní koalice pod vedením USA podniklo 23 nebezpečných přiblížení k letadlům Ruských Vzdušných sil na obloze nad Sýrií, zatímco bezpilotní letouny porušily bezpečnost letů v Sýrii 340krát.

Jen 27. července prý narušily stíhačky protiteroristické koalice podporující USA syrský vzdušný prostor osmkrát. Trnem v oku jsou Rusům také útoky ukrajinských dronů, které například zasáhly i samotnou Moskvu, jak jsme psali už dříve v tomto článku.

Zdroje: TASS, Pravda24, Newsweek