Rusko je připraveno bojovat na bojišti se Západem, řekl Sergej Lavrov

Přidat na Seznam.cz

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí řekl, že pokud chtějí západní země řešit ukrajinskou krizi na Ukrajině na bojišti, Rusko je prý připraveno. 

,,Je to jejich právo. Pokud chtějí, aby to bylo na bojišti, bude to na bojišti,“ nechal se slyšet Lavrov, jak uvedla agentura RIA Novosti.

Ruský ministr vzpomněl také na mírovou konferenci o Ukrajině ve Švýcarsku, která se bude konat příští měsíc a kam nebylo Rusko pozváno. Podle něj se bude zabývat otázkou ultimáta Moskvě. Vzhledem k tomu, že Rusko nebude jednání přítomno, Lavrov tuto akci přirovnal k „důtce školákovi“.

,,Jako ztroskotanec a pedagogická rada. Oni ho vyhodili, všechno si mezi sebou rozhodli, pak mu zavolali a oznámili rozsudek…,“ dodal Lavrov.

Mírová jednání s Ukrajinou

Sám ruský vůdce Vladimir Putin řekl, že Rusko je připraveno k dialogu, avšak pouze za předpokladu, že je založen na realitě. Kreml již několikrát tvrdil, že se nikdy nebránil jednání s Kyjevem. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova však nyní neexistuje žádný předpoklad pro mírová jednání, protože jej vylučuje jak Ukrajina, tak i Západ. Všechny požadavky Ruska jsou přitom dobře známy, píše agentura RIA Novosti.

Čína a Rusko posiluje vztahy

Minulý měsíc Lavrov odcestoval do Pekingu, kde se jednalo o válce na Ukrajině s jeho čínským protějškem, informoval server VOA. Schůzka přišla v době, kdy se obě země dostávají do sporů s demokratickými státy a členy NATO. Údajně se vedly těžké rozhovory o nároční bezpečnosti, včetně otázky obav Spojených států z toho, že čínské společnosti podporují Rusko ve válce proti Ukrajině.

Zdroj: RIA Novosti, VOA