Rusko je otevřeno vojenské spolupráci s dalšími zeměmi, řekl Putin na mezinárodním fóru Armáda 2023

Přidat na Seznam.cz

Mezinárodní vojensko-technické fórum Armáda 2023 se koná v Moskvě od 14. do 20. srpna. Je místem, na němž své výrobky prezentují významné ruské vojenské společnosti. Letošní výstavy a obchodních programů fóra se účastní přibližně 1500 předních ruských zbrojních závodů. V úvodním projevu Vladimir Putin mimo jiné prohlásil, že Rusko je otevřeno vojenské spolupráci s dalšími zeměmi, včetně účasti na společném vojenském výcviku a cvičeních, píše CNN.

„Navrhujeme rozvíjet spolupráci v řadě oblastí, včetně výcviku personálu, školení zahraničních armád a zvyšování jejich kvalifikace, provádění společných cvičení. A očekáváme, že stejně jako dříve budou na fóru podepsány důležité dohody a exportní kontrakty,“ uvedl Putin dále ve svém video projevu.

„Rusko je otevřené prohlubování rovnocenného technologického partnerství a vojensko-technické spolupráci s dalšími zeměmi, které hájí své národní zájmy, svou nezávislou cestu rozvoje a považují za zásadně důležité společně budovat rovnocenný nedělitelný bezpečnostní systém, který by spolehlivě chránil každý stát,“ dodal Putin.

„Těší nás také, že se k fóru připojuje stále více zahraničních společností z oblasti obrany,“ řekl Putin. „V loňském roce zde vystavovalo své výrobky 32 zahraničních účastníků. Letos jejich počet vzrostl na 82.“

Co je na fóru Armáda 2023 k vidění

Na akci do hlavního města přijeli zástupci petrohradských podniků obranného průmyslu. V Moskvě budou prezentovat výsledky své vývojové činnosti, píše deník Diplomat.ru.

„Silný vědeckotechnický potenciál Petrohradu pracuje v zájmu země a významně přispívá k zajištění její obranyschopnosti a ekonomického rozvoje. Petrohradské podniky vojensko-průmyslového komplexu vyvíjejí a zavádějí do výroby inovativní vzorky zbraní, vojenské a speciální techniky i civilních výrobků,“ uvedl guvernér Alexandr Beglov.

Podniky raketového a kosmického průmyslu, projekční kancelář Arsenal a Arsenalský strojírenský závod, předvedou výrobky určené pro dálkový průzkum Země a výzkum hlubokého vesmíru. Mezi exponáty budou modely moderních kosmických lodí a unikátní orbitální komplex Zeus.

Závod Obukhov představí nákladní automobil vlastní konstrukce BAZ-S36A11, vytvořený výhradně z domácích komponentů. Projekt je realizován v rámci pokynů ruského prezidenta ke zvýšení podílu civilních výrobků v podnicích vojensko-průmyslového komplexu. Kromě toho bude závod demonstrovat vývoj v oblasti organizace letového provozu.

Loděnice Admirality předvedou model dieselelektrické ponorky projektu 636 a také model záchranného plavidla, které je určeno k záchraně posádek havarovaných ponorek.

Zdroj: CNN, Diplomat.ru