Rusko hromadí rakety Kalibr, hodlá je v dohledné době použít, řekl šéf ukrajinské rozvědky

Přidat na Seznam.cz

Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov předpokládá, že Rusko brzy začne opět útočit raketami Kalibr, vzhledem k tomu, že došlo ke snížení zásob ruských raket Kh-101, informuje deník Ukrainska Pravda.

,,Víme jistě, kolik mají raket. Skutečnost, že více než rok nezasáhli energetický sektor, jim umožnila nahromadit určité množství zbraní. Bohužel má nyní nepřítel sílu pokračovat ve své práci,“ řekl Budanov.

Tyto rakety Rusové přitom hromadí po celou dobu a jsou připraveny k použití. Vzhledem k tomu, že rakety Kalibr jsou o něco méně účinné než střely Ch-101, zatím Rusové používají střely Ch-101.

,,Myslím, že v blízké budoucnosti opět uvidíme rakety Kalibr, protože počet Ch-101 se výrazně snížil,“ předpověděl šéf ukrajinské rozvědky.

Budanov dodal, že Rakety Kalibr tak jsou technicky připraveny k použití.

Co se týče odhadu počtu raket vyrobených Ruskou federací, nejde o 100 raket měsíčně. Jak šéf rozvědky poznamenal, jde však o číslo významné. Hovořilo se také o nedávno použité hypersonické protilodní střele Zirkon. Na okupovaném Krymu mají Rusové k dispozici několik odpalovacích zařízení.

Loni Rusové aktivně používali námořní střely s plochou dráhou letu Kalibr k útoku na ukrajinský energetický sektor. Letos však Rusko tento typ střel prakticky nepoužilo, píše server RBC-Ukrajina.

Zdroj: Ukrainska Pravda, RBC-Ukrajina