Rusko dostává ochutnávku vlastní medicíny: Ukrajinské drony útočí na ruské území, jeden z dronů mohl doletět až do Kremlu

Přidat na Seznam.cz

Rusové nasadili stíhačky na ochranu vlastního vzdušného prostoru kvůli úderům bezpilotních letounů ve více oblastech, uvádí deník The Daily Beast.

V noci na dnešek vypukl v Rusku chaos, když se v několika regionech objevily bezpilotní letouny, které podle místních zpráv způsobily výbuch v ropném skladu a nasazení stíhaček poblíž Petrohradu.

Jeden z úderů se uskutečnil kolem druhé hodiny ranní v Krasnodarském kraji a nacházel se necelých 100 metrů od kasáren ruského Ministerstva obrany, uvádí nezávislý deník Agenstvo News. Dva drony naplněné výbušninami dopadly na nedaleký ropný sklad společnosti Rosněft v Tuapse a vyvolaly požár, který byl podle ruského serveru Baza rychle uhašen.

Vyklizení vzdušného prostoru

O několik hodin později se petrohradské letiště Pulkovo zastavilo, protože úřady uzavřely okolní vzdušný prostor, údajně v reakci na neidentifikovatelný létající objekt, který byl v oblasti spatřen. Místní úřady zase agentuře RIA Novosti potvrdily, že přílety a odlety byly dočasně zastaveny, důvod však neuvedly. Mezitím byly podle serveru Baza nasazeny stíhačky, aby objekt zničily.

O chvíli později však ruské Ministerstvo obrany prohlásilo, že se jednalo pouze o cvičení, a vzdušný prostor byl znovu otevřen. Vzhledem k počtům hlášení a incidentům lze však předpokládat, že jde pouze o snahu ruských úřadů uklidnit ruské občany a zamezit panice.

Drony byly přes noc zaznamenány také v Brjanské a Belgorodské oblasti a v Adygejské republice. Další dron přistál v úterý v Moskevské oblasti poblíž kompresorové stanice Gazpromu. Místní zprávy poznamenaly, že dron se mohl dostat do Kremlu za méně než hodinu, kdyby se nezřítil.

„FSB a další kompetentní orgány se situací zabývají, bezpečnost obyvatel není ohrožena,“ uvedl v prohlášení gubernátor Moskevské oblasti Andrej Vorobjov, jak informoval deník The Daily Beast.

Váleční štváči pění

Během útoků nebyl nikdo zraněn, ruští váleční štváči, váleční zpravodajové a vojenští blogeři se však rozhořčili nad sérií dronových úderů. „Nepřítel dnes podnikl odvážný útok, bezpilotní letouny v Belgorodu, Tuapse, Adygei a nyní v Petrohradě. Kvůli tomu je vzdušný prostor v regionu a ve městě uzavřen,“ stálo v jednom z příspěvků na Telegramu, který sdílela Šedá zóna napojená na Wagnerovu skupinu.

Jiný populární prokremelský kanál uvedl, že útok dronů je třeba považovat za přípravu na jarní ofenzivu Ozbrojených sil Ukrajiny, cílem takových úderů je prý destabilizace domácí situace v Rusku a rozšíření masové paniky mezi Rusy.

Zdroje: The Daily Beast, Agenstvo News, Baza, redakce