Rusko dosahuje taktických úspěchů na východě Ukrajiny. Ruské síly se během 24 hodin posunuly vpřed na osmi různých místech podél 20-25 km dlouhé frontové linie

Přidat na Seznam.cz

Síly Vladimira Putina dosáhly dalších úspěchů na nejméně třech místech východní fronty na Ukrajině – včetně prvního postupu v severní Charkovské oblasti po několika měsících, což zdůrazňuje, že Kyjev potřebuje munici a zbraně od Spojených států a dalších spojenců.

Taktické postupy Ruska jsou nyní na denním pořádku a odrážejí nové tempo na bojišti od únorového pádu průmyslového města Avdijivka. Zisky jsou většinou skromné – od několika set metrů území po maximálně kilometr, ale obvykle se odehrávají na několika místech najednou. Ukrajinské ztráty mezitím doprovází kritika vlivných vojenských bloggerů a analytiků na adresu oficiálních informací ukrajinských ozbrojených sil z bojiště, píše CNN.

Jedno z hlavních ruských úsilí se odehrává v Doněcké oblasti. Ukrajinská monitorovací skupina DeepState, která denně aktualizuje změny v pozicích na frontě, ukazuje, že ruské síly se během 24 hodin posunuly vpřed na osmi různých místech podél 20-25 km dlouhé frontové linie. Vojenští blogeři na obou stranách hlásí, že ruské síly překročily vodní tok a převzaly kontrolu nad osadami Semenivka a Berdychi, což v neděli v příspěvku na Telegramu potvrdil šéf ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj. „Rusko nasadilo do útočných operací v oblasti až čtyři brigády,“ uvedl Syrskyj.

Na jiném místě, asi 180 km severněji, dosáhly ruské síly také prvních úspěchů za téměř tři měsíce podél té části fronty, která zasahuje do Charkovské oblasti. Mluvčí ukrajinské armády popsal, že ruské síly tam byly v uplynulém dni „výrazně aktivnější“, zatímco DeepState odhadl ruský postup o jeden až dva kilometry do vesnice Kyslivka. Celkově lze říci, že frontové linie v tomto regionu patří k nejstabilnějším od doby, kdy Ukrajina koncem léta 2022 znovu dobyla rozsáhlý pás území v Charkovské oblasti.

Mnozí západní analytici spolu s ukrajinskými představiteli považují současné zvýšené ruské tempo za předzvěst velkého ofenzivního pokusu později na jaře. Předpokládá se také, že Moskva chce využít své značné převahy v munici dříve, než se dodávky z USA, které dostaly minulý týden zelenou po šesti měsících politické stagnace – dostanou na frontu.


Zdroj: CNN, MSN