Rusko dále znárodňuje. Tentokrát si došláplo na výrobce těstovin Makfa Group s tržbami téměř 6 miliard korun

Přidat na Seznam.cz

Soud v ruské Čeljabinské oblasti rozhodl o předání majetku výrobce těstovin Makfa Group ruskému státu, informovala ve středu portál RBC. Píše o tom také deník The Moscow Times.

Zabavení společnosti Makfa je součástí trendu nuceného znárodňování od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022, což vedlo k odchodu mnoha zahraničních společností ze země.

Čeljabinský ústřední okresní soud vyhověl žádosti ruské generální prokuratury o zabavení výrobce těstovin a obvinil jeho majitele z porušení protikorupčních zákonů tím, že zastávali politické funkce.

Hlavní beneficienti společnosti Makfa, bývalý gubernátor Čeljabinské oblasti Michail Jurevič a bývalý regionální poslanec Vadim Bělousov, jsou podezřelí v případu úplatkářství. Předpokládá se, že Jurevič a Bělousov žijí v zahraničí, zatímco Makfa, kterou společně vybudovali, zůstává jednou z předních ruských značek těstovin, jejíž tržby v roce 2023 údajně dosáhly 23,7 miliardy rublů (necelých 6 miliard korun).

„Makfa s rozhodnutím zcela nesouhlasí a hodlá se proti němu odvolat,“ uvedl právník společnosti Pavel Chljustov. Verdikt hodlá napadnout u ruského ústavního soudu.

Od ruské invaze na Ukrajinu se úřady snaží znárodnit klíčová aktiva obranného průmyslu. Nedávné zabavování majetku se však stále více zaměřuje na civilní ekonomiku. Prezident Vladimir Putin popírá koordinované snahy o opětovné znárodnění ekonomiky.

Zdroj: RBC, The Moscow Times