Rusko chystá útok na všech ukrajinských frontách. Nemají však dost síly na rozhodující vítězství, uvádí britská rozvědka

Přidat na Seznam.cz

Britská rozvědka uvedla, že Ruská federace chce získat zpátky území, která byla osvobozena ukrajinskými ozbrojenými silami v září až listopadu 2022. Ruská armáda proto dostala rozkaz postupovat na všech frontách, uvádí deník Ukrainska Pravda.

Zpráva uvádí, že v posledních třech dnech síly Wagnerovy skupiny dosáhly malých vítězství v okolí severního okraje Bachmutu. Navzdory obrovským ztrátám se jim podařilo získat i obec Krásnou Horu.

Okupační síly se však setkávají s organizovaným a tvrdým ukrajinským odporem. Ruské síly tak na jih od města dosáhly pravděpodobně malého, zanedbatelného pokroku, uvádí britská rozvědka.

Na severu, v sektoru Kreminna-Svatove v Luhanské oblasti navíc ruské síly vyvíjejí nepřetržité úsilí ve snaze rozptýlit a unavit ukrajinské síly. Tyto útoky jsou britskou rozvědkou vyhodnoceny jako příliš malé a slabé na to, aby dosáhly nějakého významnějšího průlomu.

„Rusko pravděpodobně usiluje o zvrácení některých úspěchů, kterých dosáhly ukrajinské síly mezi zářím a listopadem 2022. Existuje reálná možnost, že bezprostředním cílem ruské agrese je postup na západ k řece Žerebetka,“ uvádí hlášení britské rozvědky.

Současná situace na frontě napovídá, že ruské síly dostávají rozkazy k postupu ve většině sektorů. Na žádné z front však Rusové neshromáždili dostatečně velkou bojovou útočnou sílu, aby dosáhly rozhodujícího účinku, hodnotí situaci britská rozvědka.

Zdroje: Ukrainska Pravda, Britská rozvědka