Rusko chystá svůj zatím nejtvrdší úder. Následující měsíce vše rozhodnou, varuje ukrajinský tajemník

Přidat na Seznam.cz

Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov uvedl, že se diktátor Vladimir Putin pokusí o další rozsáhlý útok. Ofenzivu podle Danilova povedou Rusové ze severu, jihu a východu. Nevylučuje, že k útoku dojde na výročí zahájení invaze, tedy 24. února, řekl v rozhovoru pro server Sky News.

„Rusko se připravuje na maximální eskalaci,“ řekl Danilov v úterním rozhovoru ve svém sídle v hlavním městě Kyjevě a dodal, že nejtěžší boje ukrajinské obránce teprve čekají. O průběhu války podle něj rozhodnou následující měsíce.

Nebudou se držet zpátky

Proto požádal západní spojence o další vojenskou pomoc. Vyzval, aby poslali více zbraní, včetně britských stíhaček Typhoon. O bojové letouny požádal i další západní země kvůli obavám z mohutné ruské ofenzivy. „Shromažďují vše, co mají. Provádějí cvičení, trénují. Na stole je všechno. Mohu říci, že v příštích dvou až třech týdnech nevylučujeme žádný scénář. Vše je možné,“ prohlásil v rozhovoru a potvrdil, že ukrajinská armáda se připravuje na všechny možnosti.

Na rozdíl od únoru 2022 však za Ukrajinou stojí její západní partneři. Ať už Rusové použijí cokoli, Ukrajinci budou nyní daleko lépe připraveni. V minulých týdnech západní spojenci včetně Německa, Spojených států a Spojeného království slíbili, že dodají Kyjevu tanky, aby připravili Ukrajinu na ruskou ofenzivu, která by měla začít na jaře a to kvůli zlepšení povětrnostních podmínek.

Co a kdy Západ pošle?

Německo se zavázalo dodat prvních 14 tanků Leopard 2, Spojené království přislíbilo 14 tanků Challenger 2 a USA 31 tanků Abrams. Německý ministr obrany Boris Pistorius uvedl, že jeho Leopardy 2 dorazí na Ukrajinu do konce března.

Britský ministr obrany Bell Wallace řekl, že Challengery 2 by měly být Kyjevu dodány na konci léta. Zástupkyně tiskového tajemníka Pentagonu Sabrina Singhová uvedla, že dodávky tanků Abrams budou trvat měsíce, informuje server CNN.

Ukrajinští představitelé rovněž požádali o stíhačky, ale jejich prosby zatím zůstaly bez odezvy, nebo se setkaly s odmítavými reakcemi. Joe Biden 30. ledna prohlásil, že Washington své stíhačky F16 na Ukrajinu nepošle a něměcký kancléř Olaf Scholz rovněž uvedl, že Kyjevu bojové letouny neposkytne.

Zdroje: Sky News, CNN