Rusko chce svrhnout demokratickou vládu v Moldavsku a nastolit proruský režim

Přidat na Seznam.cz

Prezidentka Maia Sanduová potvrdila, že jí Ukrajinci sdělili plány Kremlu na destabilizaci situace v Moldavsku a že se připravovali na násilné akce, které měly být provedeny diverzanty z Ruska, Běloruska a Balkánu, uvádí deník Ukrainska Pravda.

Tiskové konference se zúčastnil moldavský deník Newsmaker. Prezidentka uvedla, že Rusko plánuje státní převrat v Moldavsku a že se na rozvratných akcích mají podílet lidé s vojenským výcvikem. Podle prezidentky se chystal útok na vládní budovy za účelem změny moci. Útoky měli mít na svědomí občané Ruské federace, Běloruska, Srbska, Černé hory. Cílem těchto akcí je podle Sanduové svržení ústavní a legitimní vlády v Kišiněvě.

„Plán Ruska na nadcházející období zahrnuje sabotáže zahrnující vojensky vycvičené lidi převlečené za civilisty, mají provádět násilné akce, jako útoky na vládní budovy a braní rukojmích,“ řekla prezidentka. Dodala, že od ukrajinských spojenců obdržela dokumenty, ve kterých byly místa a logistické aspekty organizace této podvratné činnosti. Materiály obsahují například instrukce o pravidlech pro vstup do Moldavska pro občany Ruska, Běloruska, Srbska a Černé hory.

Ujistila své občany, že státní bezpečnostní složky pracují na tom, aby těmto provokacím a násilnostem zabránily a udržely situaci pod kontrolou. Diverzanti se údajně spoléhají na některé vnitřní zločinecké skupiny, jako je například strana Shor, někteří veteráni, bývalí policisté a lidé známí svými vazbami na zločineckou organizaci Plahotniuc.

Zdroje: Ukrainska Pravda, Newsmaker