Rusko buduje ochranné hangáry pro své letouny, odhalují satelitní snímky

Přidat na Seznam.cz

Rusové začali kvůli ochraně letadel před ukrajinskými drony a raketami budovat letištní hangáry. Ukázaly to nedávno zveřejněné snímky, uvádí server Militarnyj.

V ruské Volgogradské oblasti na letišti Marinovka, které se nachází asi 300 km od hranic s Ukrajinou, byla na satelitních snímcích spatřena výstavba nových hangárových konstrukcí.

12 nových hangárů je určeno jako skrýš pro přední ruské bombardéry Su-24 a stíhací bombardéry Su-34. Tyto hangáry jsou určeny především jako ochrana před útočnými drony a také rakety s kazetovou hlavicí. Ze snímků není jasné, z jakého materiálu byly vyrobeny, nejspíš však nebudou dostatečně chránit před případnými troskami. 

Server Militarnyj připomíná, že Rusko již dříve kvůli ochraně svého letectva instalovalo kryty opláštěné profilovanými plechy. Ty však kvůli své slabé tloušťce neposkytly potřebnou ochranu proti nečistotám. 

Ztráty ruských letounů

Podle informací serveru Newsweek z dubna tohoto roku Rusko od začátku invaze na Ukrajinu ztratilo asi 10 procent svých letounů, v některých oblastech dokonce téměř žádnou kapacitu. Tuto informaci řekl vrchní velitel spojeneckých sil NATO Christopher Cavoli. Rusové údajně přišli o 347 letadel a 325 vrtulníků, jak uvedla ukrajinská armáda. 

Od ledna do dubna 2024 byl zaznamenán výrazný nárůst ztrát ruských letadel. Ukrajinské síly sestřelily 13 letadel, včetně průzkumného A-50. Kvůli tomu Rusko omezilo na východě Ukrajiny své letecké aktivity. 

Zdroj: Militarnyj, Newsweek