Rusko bude školit uprchlíky z Gazy. V továrnách mají montovat útočná vozidla

Přidat na Seznam.cz

Podle ruských státních médií budou úřady v ruské severokavkazské republice Čečensko školit palestinské uprchlíky z Gazy, aby pracovali v továrně, která montuje útočná vozidla používaná čečenskými bojovníky na Ukrajině, píše server The Moscow Times.

Útočná vozidla, známá jako „Džihád Mobiles“, montovaná v továrně v Čečensku, jsou vyrobena podle vzoru upravených terénních vozidel, která ruské jednotky používaly v Sýrii.

V Čečensku se od začátku izraelsko-hamasácké války v říjnu 2023 usadilo přibližně 200 Palestinců, kterým se podařilo uprchnout z pásma Gazy. Čečenští představitelé se od té doby chlubí, že někteří z těchto uprchlíků byli zaměstnáni ve zdravotnických zařízeních po celé většinově muslimské republice.

Čečenská státní tisková agentura Groznyj Inform ve středu informovala, že se vysocí představitelé regionální vlády setkali s dosud nezaměstnanými palestinskými uprchlíky a slíbili jim poskytnout školení na místních strojírenských školách a poté je zaměstnat v Čečensku.

„Stanou se plnohodnotnými občany [Čečenské] republiky, budou dostávat mzdu a odvádět důchodové příspěvky spolu s námi ostatními,“ citoval ministr průmyslu a energetiky republiky Adam Chakimov.

Úředníci uvedli, že vzdělávací program je součástí slibu čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, že najde zaměstnání pro palestinské uprchlíky, píše server Grozny.

Kadyrov, věrný spojenec Kremlu, jehož vláda byla poznamenána řadou případů porušování práv, vyjádřil podporu Palestině poté, co Izrael zahájil brutální obléhání Gazy, při němž zahynuly desetitisíce lidí.

Zdroj: The Moscow Times a Grozny