Rusko a Bělorusko zahájily společné taktické jaderné cvičení, ukazují záběry

Přidat na Seznam.cz

Rusko a Bělorusko zahájily společná vojenská cvičení zaměřená na použití taktických jaderných zbraní, jak oznámilo ruské ministerstvo obrany. Tato fáze cvičení představuje druhou část rozsáhlejšího vojenského výcviku, který Moskva avizovala na začátku předešlého měsíce, píše deník The Moscow Times.

Podle vyjádření ruského obranného úřadu je tato závěrečná etapa cvičení zaměřena na udržování připravenosti personálu a vybavení jednotek pro potenciální bojové nasazení taktických jaderných zbraní. Cílem je zajistit suverenitu a územní celistvost Svazového státu, politické a ekonomické unie mezi Ruskem a Běloruskem usilující o prohloubení vzájemné integrace, informuje deník Euronews.

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo videozáznam zobrazující obrněná vozidla, raketové nosiče projíždějící polem, stejně jako vzlétající stíhačky a bombardéry. Přesná lokace tohoto cvičení však nebyla upřesněna. První fáze ruských cvičení s taktickými jadernými zbraněmi proběhla koncem minulého měsíce v Jižním vojenském okruhu, který sousedí s částmi Ukrajiny, které si Moskva nárokuje jako anektované území.

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil tato cvičení začátkem května jako reakci na západní „výhrůžky a provokace“, přičemž ruští představitelé zmínili výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možném vyslání vojáků NATO na Ukrajinu.

Začátkem května také běloruský vůdce Alexandr Lukašenko nařídil nečekanou inspekci běloruských nosičů taktických jaderných zbraní. Bělorusko sice nevlastní jaderné zbraně, ale v loňském roce souhlasilo s umístěním ruských taktických jaderných hlavic na svém území v době zvyšujícího se napětí kvůli rozsáhlé ruské invazi na Ukrajinu.

Zdroj: The Moscow Times, Euronews