Rusko a Bělorusko nebudou pozvány na vzpomínkové akce v Hirošimě

Přidat na Seznam.cz

Správa japonského města Hirošima se rozhodla nepozvat na letošní vzpomínkové akce Rusko a Bělorusko, jak informoval list The Asahi Shimbun. Místo toho tyto země obdrží dopisy s poselstvím.

Delegace z Ruska a Běloruska se hirošimských vzpomínkových akcí nezúčastní již třetí rok po sobě. Jako důvod byl uveden probíhající konflikt na Ukrajině. „Situace se oproti minulému fiskálnímu roku nezměnila a my jsme se rozhodli na ni reagovat stejným způsobem,“ uvedl jeden z úředníků.

V květnu plánuje město odeslat dopisy do Ruska a Běloruska, v nichž bude vyjádřeno, že správa města netrpělivě očekává den, kdy bude Rusko a Bělorusko moci Hirošimu navštívit po vyřešení ukrajinského konfliktu, píše deník RBC-Ukraine.

Tragické bombardování

Tragické atomové bombardování Hirošimy a Nagasaki představuje dva výjimečné případy vojenského použití jaderných zbraní v dějinách lidstva. Bombardování, které provedly ozbrojené síly Spojených států v závěrečné fázi druhé světové války proti Japonsku, mělo za následek okamžitou smrt 80 000 lidí.

Do konce roku 1945 se celkový počet obětí, včetně onkologických onemocnění a nemoci z ozáření, pohyboval od 90 000 do 166 000 v Hirošimě a od 60 000 do 80 000 v Nagasaki. Japonsko následně podepsalo kapitulaci, čímž fakticky ukončilo druhou světovou válku.

Podpora Ukrajině

Japonsko od začátku války na Ukrajině vyjadřuje solidaritu s Ukrajinou a odsuzuje Rusko. Současně uvalilo na Moskvu řadu sankcí. Tokio sice vyjadřuje Kyjevu podporu, ale o poskytnutí vojenské pomoci nepadla ani zmínka.

Japonský premiér Fumio Kišida nedávno oznámil změnu obranného postoje země, která se shoduje s ruskou agresí proti Ukrajině. Japonská vláda navíc zavedla zákaz vývozu nejrůznějšího zboží do Ruska s cílem posílit svou průmyslovou základnu.

Zdroj: The Asahi Shimbun, RBC-Ukraine