Ruskému miliardáři Romanu Abramovičovi se nepodařilo zvrátit válečné sankce EU

Přidat na Seznam.cz

Ruský miliardář Roman Abramovič ve středu neuspěl s návrhem na zrušení sankcí Evropské unie, které na něj byly uvaleny po invazi Vladimira Putina na Ukrajinu, což je další rána pro jednoho z nejbohatších lidí v Rusku poté, co ho britská vláda donutila prodat fotbalový klub Chelsea a ukončila jeho téměř dvacetileté působení v čele týmu, píše deník Independent a deník Yahoo.

Podle soudních dokumentů Tribunál Evropské unie v Lucemburku zamítl Abramovičovu žalobu proti sankcím EU, které na něj byly uvaleny po ruské invazi na Ukrajinu.

Soud, druhý nejvyšší v EU, odmítl miliardářův argument, že se stal terčem útoků úředníků bloku neprávem, a uvedl, že Abramovič neprokázal, že jeho zařazení na sankční seznam bylo protiprávní.

Soud uvedl, že EU měla právo zařadit Abramoviče na sankční seznam jako vlivného podnikatele vzhledem k jeho postavení hlavního akcionáře ocelářského gigantu Evraz, který je jedním z největších ruských daňových poplatníků.

Jeho rozhodnutí potvrdilo omezení uvalená na Abramoviče, která zahrnovala zmrazení jeho majetku a zákaz cestování v rámci bloku nebo přes něj.

Soud rovněž zamítl Abramovičovo tvrzení, že sankce byly nepřiměřené a porušovaly jeho práva, a rovněž zamítl jeho nárok na náhradu škody za poškození dobrého jména, protože sankce nezrušil.

V prohlášení vydaném Abramovičovým jménem, miliardář uvedl, že je rozsudkem zklamán, a odmítl myšlenku, že by měl z ruské vlády prospěch, a dodal, že „nemá možnost ovlivňovat rozhodování žádné vlády, včetně ruské, a z války (na Ukrajině) nemá žádný prospěch“.

Zdroj: Independent, Yahoo