Ruské vyloďovací lodě spatřeny v Azovském moři, ukazují satelitní snímky

Přidat na Seznam.cz

Podle informací sdílených analytickým kanálem Krymský vítr na Telegramu byly na satelitních snímcích pozorovány válečné lodě ruské Černomořské flotily v Azovském moři, píše portál Militaryi.

Zachycena byla jedna vyloďovací loď přibližně 55 km jihovýchodně od okupovaného Berdiansku. Další snímky odhalily druhou vyloďovací loď a pravděpodobně malou protiponorkovou loď v zálivu Temryuk v jižním Azovském moři nedaleko pobřeží. Třetí loď určená pro výsadkové operace a malá raketová loď Buyan-M vybavená střelami Kalibr kotvily 10 km od vstupu do Kerčského průlivu, píše deník The Kyiv Independent.

Podle ukrajinského námořnictva se v Azovském moři nachází celkem osm ruských lodí, z nichž tři nesou řízené střely Kalibr s celkovou kapacitou až 24 střel. Uvádí se také, že Rusové přesunuli některé hlídkové úkoly v Černém moři z povrchových lodí na ponorky.

Ve Sevastopolu v Inkermanském zálivu jsou kotveny tři hlídkové korvety Federální bezpečnostní služby Ruské federace třídy 22460.

Ruské velení pravděpodobně nechává válečné lodě v Azovském moři s cílem ochránit je před ukrajinskými námořními drony. K dosažení Azovského moře je nutné překonat Kerčský most, kde Rusové od května instalují bariéry z člunů jako ochranu před těmito drony.

Ne všechny ruské výsadkové lodě se však nacházejí v Azovském moři. Nedávno byla jedna z nich přesunuta z Novorossijsku do okupovaného Sevastopolu.

Zdroj: Militaryi, The Kyiv Independent