Ruské válečné lodě opouštějí havanský přístav po 5denní návštěvě Kuby

Přidat na Seznam.cz

Flotila ruských vojenských plavidel zahrnující jadernou ponorku, opustila v pondělí přístav Havana na Kubě po vojenském cvičení, které trvalo 5 dní. Tento pobyt byl některými vnímán jako demonstrace síly Ruska vůči Západu na pozadí napětí kvůli podpoře Ukrajiny proti ruské invazi, píše portál Yahoo.

Flotila složená z ponorky, fregaty, tankeru a remorkéru pomalu odplula z kubánského přístavu. Není známo, kam přesně plovoucí skupina dále směřuje, ačkoliv se spekulovalo o možné zastávce ve Venezuele, informuje dník CBS News.

Představitelé USA, které flotilu monitorovali, ji neoznačili za přímou hrozbu, i když do blízkosti Kuby přesunuli vlastní ponorku, konkrétně na námořní základnu Guantánamo. Tu ale Kuba považuje za nelegálně okupované území.

Před příjezdem na Kubu ruské lodě prováděly cvičení simulující raketový útok na vzdálené cíle. Jejich přítomnost na Kubě byla označena za „rutinní námořní návštěvu“ kubánskou stranou. Fregata byla otevřena pro veřejnost, což je běžný postup.

Celkově text popisuje pohyb ruské flotily u Kuby, který byl vnímán jako provokace vůči USA na pozadí konfliktu na Ukrajině, i když obě strany bagatelizovaly možné riziko.

Zdroj: Yahoo, CBS News