Ruské válečné lodě a jaderné ponorky vstupují do havanského přístavu pod dohledem amerických torpédoborců

Přidat na Seznam.cz

Skupina ruských válečných lodí, která se přiblížila k floridským břehům a byla pečlivě monitorována americkými torpédoborci, vplula ve středu ráno do přístavu v Havaně před plánovaným ruským vojenským cvičením v Karibiku.

Kubánští vojenští představitelé, ruský velvyslanec na Kubě a davy ruských turistů a zvědavých Kubánců se shromáždili na slavné havanské promenádě Malecón, aby sledovali ruskou raketovou fregatu Admirál Gorškov vplouvající do přístavu za salvy 21 dělových ran. Brzy ráno byla u havanského přístavu spatřena také jaderná ponorka Kazaň, než se znovu ponořila, píše deník Miami Herald.

Přítomnost ruských válečných lodí pouhých 144 km od amerických břehů je vnímána jako Putinovo gesto vzdoru. Minulý týden varoval před „asymetrickými“ kroky a možností vyslání zbraní dlouhého doletu do třetích zemí k útoku na Západní cíle, poté co Biden umožnil Ukrajině použít americké zbraně k úderu uvnitř Ruska.

Bezpečnostní poradce Sullivan řekl, že USA nemají důkazy o umísťování nebo dodávkách ruských raket na Kubu. Připustil však, že ruské lodě pluly do Havany i za minulých administrativ, i když tato návštěva má „odlišné prvky“ v narážce na ponorku Kazaň. Přítomnost ruských válečných lodí na Kubě je „něco, co bedlivě sledujeme,“ dodal, informuje BBC.

Bidenova administrativa odmítá ruské námořní manévry jako snahu zaslat vzkaz v reakci na americkou podporu Ukrajiny. Americké námořnictvo nicméně nasadilo silnou flotilu včetně tří torpédoborců, frézy pobřežní stráže a námořního sledovacího letadla k monitorování ruských plavidel.

Zdroj: Miami Herald, BBC