Ruské úřady údajně zatkly mecenáše útoku v Moskvě. Je prý napojen na Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

„Vyšetřování má k dispozici potvrzené údaje, že pachatelé teroristického útoku obdrželi z Ukrajiny značné částky peněz a kryptoměn, které byly použity při přípravě zločinu,“ uvedl ve svém čtvrtečním příspěvku na sociální síti Telegram nejvyšší ruský vyšetřovací orgán. Současně oznámil, že zatkl mecenáše útoku.

Podle informací, které úřady zveřejnily, byl identifikován a zadržen další podezřelý zapojený do systému financování terorismu. Nyní je dle dostupných informací ve vazbě. A spolu s ním dalších osm obviněných.

Rusko v sobotu uvedlo, že v souvislosti s pátečním večerním útokem na Crocus City Hall, při němž ozbrojenci zahájili palbu a zapálili hudební halu, kde zahynulo nejméně 143 lidí a stovky dalších byly zraněny, zatklo 11 osob.

K činu se přihlásil Islámský stát, přičemž zveřejnil také fotografie a video z útoku. „Nejvyšší ruští představitelé, včetně Vladimira Putina, však naznačili, že za masové zabíjení je částečně zodpovědná Ukrajina a Západ, ačkoli zatím nepředložili žádné konkrétní důkazy, které by toto tvrzení potvrzovaly,“ píše deník The Moscow Times.

Podle ruského vyšetřovacího výboru bylo potvrzeno spojení mezi zadrženými lidmi a Ukrajinou prostřednictvím zkoumání jejich elektronických zařízení a analýzy finančních transakcí. Ukrajina a její západní spojenci ovšem toto tvrzení označují za propagandu.

Zdroj: Vyšetřovací výbor, The Moscow Times