Ruské údery mají narušit ukrajinskou energetickou síť před americkou bezpečnostní pomocí, varují analytici ISW

Přidat na Seznam.cz

Podle Institutu pro studium války (ISW) se odborníci domnívají, že cílem nedávných ruských úderů je podkopat ukrajinskou energetickou síť a oslabit její protivzdušnou obranu před příchodem americké bezpečnostní pomoci. Informuje o tom deník Ukrainska Pravda.

Zpráva zdůrazňuje, že ruské síly provedly v noci ze 7. na 8. května rozsáhlé raketové a bezpilotní údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, čímž v očekávání významné bezpečnostní pomoci USA a Západu ještě více zatížily již tak napjaté schopnosti protivzdušné obrany Ukrajiny.

Analytici poznamenávají, že se jedná o pátý velký ruský útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu od 22. března 2024.

ISW navíc uvádí, že ruské jednotky v posledních týdnech zintenzivnily útoky na ukrajinskou dopravní infrastrukturu, což pravděpodobně narušuje pozemní komunikační linky a brání očekávanému přísunu americké bezpečnostní pomoci na bojiště.

Ruské síly se nadále agresivně zaměřují na ukrajinská energetická zařízení prostřednictvím řady soustředěných raketových úderů a úderů bezpilotních letounů, což svědčí o zaměření Ruska na narušení energetické sítě.

Alternativně může Rusko usilovat o použití většího objemu raket k oslabení ukrajinské protivzdušné obrany v blízkosti energetických zařízení, což způsobí značné škody.

Zdroj: ISW, Ukrainska Pravda