Ruské tajné služby mají plán, kterým se snaží rozvrátit vztah Evropy a Turecka, zjistil švédský deník

Přidat na Seznam.cz

Podle novinářů švédského deníku Expressen má Rusko plán, který se snaží s pomocí svých tajných služeb uskutečnit v Evropě. Týká se zemí Evropské unie a Turecka. Vladimir Putin přišel na to, jak může dosáhnout svých cílů pomocí principu „rozděl a panuj“.

Rusko již dlouhou dobu vede tzv. informační válku, například šířením falešných zpráv na sociálních sítích a snahou vehnat Poláky a Ukrajince do vzájemného konfliktu. Propaganda je velmi důležitým nástrojem Vladimira Putina nejen v Rusku, ale i v zahraničí. Nyní švédští novináři odhalili další takový plán ruského diktátora. Podle švédského deníku Expressen se tento plán týká Turecka a zemí Evropské unie. Putin chce Ankaru a EU mezi sebou rozhádat a hodlá k tomu využít protimuslimských demonstrací, píší Švédové.

Ruské služby se zřejmě inspirovaly událostí, která se odehrála v lednu ve Švédsku před tureckým velvyslanectvím, kde byl spálen korán, psal tehdy deník CNBC. Putinovi lidé nyní chtějí zinscenovat podobné události v Evropě, aby podráždili Turecko a vyvolali protizápadní nálady. Turecko, mimochodem člen NATO, prozatím přebírá roli prostředníka a zprostředkovatele ve válce na Ukrajině.

„Pět lidí stačí, nejlepší je jít na prestižní místo nebo se zapojit do jiné demonstrace“ – hlásá úryvek z tajné instrukce, k níž se dostali novináři listu Expressen. Rusové instruují provokatéry, aby údajné demonstrace nahrávali a šířili je tak, aby byly v Turecku k vidění. Tímto způsobem již bylo zorganizováno deset protimuslimských „demonstrací“, mimo jiné ve Španělsku, Belgii a Francii. Ruští provokatéři byli rovněž instruováni, aby s protesty spojili Ukrajince a vyvolali dojem, že nejsou přáteli Turecka. Agenti na sociálních sítích nabízeli za účast na „demonstracích“ 80-100 eur, tedy zhruba za 2 000 korun.

Zdroj: Expressen, CNBC