Ruské špionážní lodě poblíž Německa. Zaměřují se na izraelskou ponorku INS Drakon

Přidat na Seznam.cz

Dvě ruské špionážní lodě, „Admirál Sibiriakov“ a „Vasilij Tatiščev“, s největší pravděpodobností shromažďují informace o nejnovější izraelské ponorce INS Drakon. Ruské jednotky se objevily poblíž Kielu, když INS Drakon zahájil námořní zkoušky.

Jak vysvětluje deník Naval News, námořní zkoušky jsou pro ponorky extrémně náročné, zejména pro prototypy a zcela nové konstrukce. Sběr zpravodajských dat mimo jiné zahrnuje stupeň akustického ruchu, údaje o nových typech zbraní a palubních systémech.

Ruské zpravodajské aktivity na moři

Zprávy německých médií naznačují, že takovou taktiku může v současnosti použít Kreml, který se zaměřil na nejnovější izraelskou ponorku INS Drakon. Jde o jednotku postavenou německou společností ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) v Kielu, která s největší pravděpodobností zahájila námořní zkoušky, což neušlo pozornosti Rusů.

Ruská loď „Admirál Sibiriakov“, oceánografické výzkumné plavidlo projektu 865, se oficiálně zabývá prováděním hydrografických a meteorologických výzkumných aktivit. Loď je vybavena zařízením potřebným k měření akustických signatur ponorek. Pravidelně se také účastní námořních zkoušek ponorek ruského námořnictva v Baltském moři. Jednotka byla navíc opakovaně viděna poblíž míst strategického významu pro jiné země. Příkladem je činnost lodi „Admirál Sibiriakov“ v blízkosti plynovodu Balticconnector v měsících předcházejících úniku, ke kterému došlo na konci roku 2023, uvádí portál WP Tech.

„Vasily Tatishchev“ je špionážní loď projektu 864 Meridian (pojmenovaný Vishnya v kódu NATO) přizpůsobená pro sběr zpravodajských dat, včetně signálového zpravodajství (SIGINT).

Zdroj: WP Tech, X, Naval News