Ruské síly utrpěly ve směru na Charkov těžké ztráty, tvrdí ukrajinští partyzáni

Přidat na Seznam.cz

Ruské útočné jednotky utrpěly na bojišti značné ztráty. Vzhledem k tomu, že je mezi útočníky velké množství trestanců, často dochází ke konfliktům, uvádí server RBC-Ukrajina.

V důsledku těžkých bojů ztratily ruské jednotky 138. samostatné motostřelecké brigády, 18. motostřelecké divize a 7. samostatného motostřeleckého pluku svou bojeschopnost, informovalo partyzánské hnutí Ateš. Ztráty na mrtvých a raněných se vyšplhaly na 70 % personálu.

Svou roli v tom hrají nepochybně také střety mezi jednotkami ruských ozbrojených sil a Storm-Z – jednotky složené z bývalých trestanců.

,,Ne všichni velitelé jsou schopni zvládnout bývalé vězně, dokonce ani ti, kteří mají bohaté vojenské zkušenosti, “ dodali ukrajinští partyzáni.

Ruské jednotky Storm-Z

Podle Radia Svobodná Evropa hrály ruské útočné jednotky Storm-Z hlavní roli ve válce proti Ukrajině již na podzim roku 2023, kdy Rusko zahájilo své operace podél frontové linie. Tito vojáci údajně dostávají podobnou mzdu jako vojáci z povolání – zhruba 200 000 rublů (asi 50 tisíc korun) měsíčně. Součástí je tajná jednotka nazvaná Storm Gladiator, která je také složena z bývalých vězňů, operující však samostatně.

Bývalý bojovník Storm-Z na svém Telegramu řekl, že na podzim loňského roku ztratila jednotka Gladiator během tří měsíců intenzivních bojů až 60 procent svých bojovníků, což zahrnovalo mrtvé nebo zraněné bojovníky. Od začátku roku 2024 byl údajně Gladiator rozpuštěn a ti, kteří přežili, se přiřadili k jiným jednotkám, informovalo Radio Svobodná Evropa.

Zdroj: RBC-Ukrajina, Radio Svobodná Evropa