Ruské síly se snadno nechají oklamat ukrajinskými triky. Likvidují se navzájem kvůli špatné komunikaci

Přidat na Seznam.cz

Podle analýzy ruské invaze se Putinovi vojáci často nechávají oklamat. Plýtvají municí na falešné ukrajinské cíle a přitom se zabíjí navzájem, uvedl server Express.

Ruští vojáci se příliš spoléhají na zastaralé mapy a nepřesné seznamy vojenských cílů. V tom nad nimi mají Ukrajinci převahu, nikdo se v jejich terénu nevyzná lépe.

Laciný trik zabral

Taktickou slabost Moskvy využili Ukrajinci například tak, že zamaskovali vlastní leteckou základnu pomocí fotografií zničených hangárů. Ukrajinské síly vyfotily vlastní zničený vojenský cíl a fotografie vytiskli na plachty, které pak přehodili přes stíhačky jako formu maskování.

Ruské síly byly zmateny tím, jak je možné, že ukrajinští piloti jsou stále ve vzduchu, když byla zjevně zničena jejich letecká základna. Rusové spekulovali, že Ukrajina možná vybudovala podzemní doupě s přistávací drahou, ze které mohli piloti vzlétnout.

Zpráva Royal United Services Institute obsahovala svědectví vysokých představitelů ukrajinské armády. Poukazuje na řadu klíčových nedostatků, jako je špatná ruská velitelská struktura a to, že si ruské jednotky vypěstovaly zvyk opakování chyb.

Po Rusech střílí i jiní Rusové

Střelba po vlastních byla označena za konkrétní problém, který podkopává válečné snažení Kremlu. Vzhledem k nedostatku komunikace se předpokládá, že ruské dělostřelectvo zasáhlo vlastní jednotky.

Některým jednotkám dezertovali jejich důstojníci kvůli hrozné situaci na frontě, kdy do ruských řad stříleli jejich vlastní dělostřelci, uvádí Major Bavovna na Twitteru.

Zdroj: Royal United Services Institute, Express, redakce, Major Bavovna