Ruské síly se přesouvají s Doněcka do Charkovské oblasti, informoval ruský představitel

Přidat na Seznam.cz

Ruský představitel v pondělí oznámil, že v severovýchodní Charkovské oblasti na Ukrajině, kterou se Rusko snaží ovládnout, probíhají boje. Uvedl, že ukrajinská armáda posílá do napadené oblasti další vojáky a vybavení, píše deník Euromaidan Press.

Naproti tomu ukrajinský prezident Zelenskyj prohlásil, že ukrajinské síly postupně vytlačují ruské jednotky z této oblasti. Vrchní velitel ukrajinských sil předpověděl, že Rusko bude usilovat o posílení svých pozic, dokud na Ukrajinu nedorazí sofistikovanější západní vojenské vybavení včetně amerických stíhaček F-16, informuje portál KDAL.

Minulý měsíc vstoupily ruské síly do částí Charkovské oblasti a podle úředníků ovládly asi tucet vesnic. Ruskem jmenovaný gubernátor oblastí pod ruskou kontrolou Vitalij Gančev řekl, že ruské jednotky odráží poslední ukrajinské protiútoky u měst Vovčansk a Lypta na hranici s Ruskem. Přiznal, že v této charkovské oblasti stále zuří prudké boje.

Gančev uvedl, že Ukrajina posílá posily a snaží se o protiútoky, ale naráží na tvrdý odpor ruských ozbrojených sil. Ruský prezident Putin dříve prohlásil, že cílem invaze je vytvoření nárazníkové zóny, která zabrání Ukrajině ostřelovat ruské příhraniční regiony včetně Bělgorodu naproti Charkovu.

I když ukrajinská strana tvrdí, že má situaci pevně pod kontrolou, ruský vrchní velitel Syrskyj napsal, že Moskva zvyšuje intenzitu bojů s příchodem nových ukrajinských zbraní a vybavení od partnerů včetně prvních F-16. Uvedl, že čas je na ukrajinské straně.

Ukrajinští vojenští blogeři píší, že jejich síly drží pozice kolem Vovčansku a snaží se prolomit ruské linie. Rusko krátce po invazi v roce 2022 obsadilo velkou část Charkovské oblasti, ale Ukrajina později většinu území znovuzískala. Podle Kyjeva se útoky na Charkov zmírnily po dodávkách nových zbraní.

Zdroj: Euromaidan Press, KDAL