Ruské regiony zrušily přehlídky ke Dni vítězství. Bojí se ukrajinského útoku

Přidat na Seznam.cz

Významné přehlídky a slavnosti ke Dni vítězství byly zrušeny kvůli obavám o bezpečnost na rusko-ukrajinských hranicích, uvádí Ministerstvo obrany Spojeného království s odvoláním na informace britské rozvědky.

Jedná se o jednu z nejvýznamnějších událostí v zemi. Koná se 9. května a připomíná konec druhé světové války v Evropě, kdy bylo 8. května 1945 pozdě večer poraženo nacistické Německo.

Přestože se v celé zemi jedná o tradici, některé regiony sousedící s Ukrajinou tuto významnou událost zrušily. Podle Britů byly zrušené akce odvolány z bezpečnostních důvodů. Některá města hlouběji na Ruském území oslavy rušit nebudou, což opět naznačuje, že důvodem zrušení oslav v oblastech poblíž hranic je strach z ukrajinského útoku.

Staré rány připomenou ty nové

Navíc Putinovi hrozí, že zrušení těchto oslav ještě více prohloubí odpor mnoha Rusů vůči invazi na Ukrajinu. A to hlavně těm, kteří mají přehled o špatně řízené a neúspěšné válce.

Uctění památky padlých předchozích generací by se mohlo přeměnit v odhalení rozsahu nedávných ruských ztrát, které se Kreml snaží zakrýt.

Zdroje: Ministerstvo obrany Spojeného království, Standard, redakce