Ruské ministerstvo zahraničí pohrozilo útokem na potencionální jaderná zařízení NATO v Polsku

Přidat na Seznam.cz

Pokud budou jaderná zařízení NATO trvale rozmístěna v Polsku, stanou se pro Rusko vojenským cílem, řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Varoval, že společné jaderné mise zemí NATO v blízkosti ruských hranic přispívají k ohrožení ruské bezpečnosti, uvádí agentura Tass. „O trvalém rozmístění, o kterém hovoří horké hlavy ve Varšavě, ani nemluvě,“ řekl Rjabkov. „Proto by všichni ti politici, kteří o takové možnosti v Polsku i mimo něj diskutují, měli pochopit: jakékoli kroky tímto směrem nepřidají Polsku na bezpečnosti a příslušná zařízení se nevyhnutelně stanou terčem. A ty budou v našem vojenském plánování v popředí.“

Podle vysoce postaveného ruského diplomata jsou diskuse o umístění jaderných zařízení NATO v Polsku „rozvíjejícím se příběhem“. Zdůraznil, že Moskva bedlivě sleduje, jak různé polské orgány o tomto tématu uvažují.

V nedělním rozhovoru Duda prohlásil, že Polsko je připraveno rozmístit jaderné hlavice v rámci programu sdílení jaderných zbraní NATO, napsal portál UNN. Podle polského prezidenta o této záležitosti s americkými partnery již vícekrát jednal.

Zdroj: Tass, UNN