Ruské jednotky se rozšíří o 200-300 tisíc vojáků, říká ukrajinský ministr obrany

Přidat na Seznam.cz

Rusko plánuje podle ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova posílit svou vojenskou přítomnost na Ukrajině a v blízkosti jejích hranic o statisíce nových vojáků.

Rusko má podle ministra obrany v současnosti asi 500 000 vojáků soustředěných na Ukrajině a poblíž jejích hranic, píše deník RBC-Ukraine. Umerov však dodal, že Moskva se chystá toto číslo navýšit o 200-300 tisíc.

Umerov zdůraznil naléhavost mobilizace nových rekrutů k usnadnění rotace vojenského personálu v reakci na očekávaný nárůst počtu ruských vojáků. Ministr obrany zároveň neprozradil, kolik mužů plánuje ukrajinská vláda mobilizovat. Zmínil pouze, že 1,2 milionu lidí aktualizovalo svá data v Ústřední vojenské komisi.

Ukrajina v poslední době čelí výzvám v oblasti náboru a snaží se doplňovat a střídat vyčerpané vojáky, kteří bojují od února 2022, uvedl deník Kyiv Post.

Rusko před dvěma týdny zahájilo nový velký pozemní útok na severovýchodní Charkov, ačkoli poslední nárok na dobyté území je v části fronty dále na východ, kde boje zuří už měsíce. Ukrajinské síly přispěchaly s posilami do oblasti a podařilo se jim zastavit ruský postup v charkovském směru s probíhajícími protiofenzivními operacemi. Volodymyr Zelenskyj zároveň varoval, že by mohlo jít o první vlnu ruské letní ofenzívy

Na konci března podepsal ruský prezident Vladimir Putin dekret o jarní branné povinnosti, která má trvat do 15. července. Občané ve věku 18 až 30 let podléhají v Rusku branné povinnosti.

Zdroj: RBC-Ukraine, Kyiv Post