Ruské elity nastínily tři scénáře možného vývoje války Ruska proti Ukrajině: Úspěch Ruska na bojišti nemusí Putinovi stačit

Přidat na Seznam.cz

Deník Foreign Affairs přinesl rozhovory s anonymními ruskými oligarchy, kteří nastínili tři scénáře, které by mohly nastat ve válce Ruska proti Ukrajině.

Většina ruských ultrabohatých lidí o konfliktu s Ukrajinou mlčí nebo jej jen symbolicky kritizují, navzdory dopadům na jejich aktiva v důsledku války. Ale existují i výjimky, třeba podnikatel Oleg Tiňkov, který válku odsoudil a její a stoupence označil za „pitomce“. Nakonec koncem roku 2022 zemi opustil a vzdal se ruského občanství, uvedl loni v prosinci deník The Sydney Morning Herald.

Mnozí mocní Rusové byli z invaze na Ukrajině zprvu v šoku, teď se však s touto realitou vyrovnali a doufají ve vítězství Ruska. Ruské elity se přiklonily na stranu Putina hlavně kvůli strachu z represe a také si uvědomují, že jakýkoli odpor je marný. Třetím důvodem je jejich víra ve vítězství Ruska kvůli znatelnému pokroku na frontě.

,,Je špatné být vyvrhelem jako vítěz, ale ještě horší je být vyvrhelem jako poražený. Tuto válku musíme vyhrát. Jinak nás nenechají žít. A samozřejmě, Rusko se rozpadne,“ řekl v rozhovoru jeden z ruských oligarchů pod podmínkou anonymity.

Scénáře dalšího vývoje války na Ukrajině

Někteří oligarchové optimisticky věří, že zásadní průlom Rusů na frontě donutí Ukrajinu souhlasit se současným stavem, aby upustila od záměru vyhnat Rusy z okupovaných území, píše server UNIAN. Jednou z nejhorších možností je úplné zničení města Charkova, druhého ukrajinského města. Pokud k ofenzívě dojde, podle jednoho z podnikatelů se Putin nespokojí pouze se získáním severovýchodu Ukrajiny.

Putin prý bude usilovat s dobytím Kyjeva, toto město totiž považuje ruský diktátor za kolébku ruské civilizace. Druhý pokus o dobytí Kyjeva by mohl být proveden z území Běloruska přes zónu jaderné elektrárny Černobyl, jak se někteří domnívají. Údajně jsou v současnosti ukrajinské rezervy oslabené, takže by Rusové mohli vyhrát.

Podle největších pesimistů může být vůbec nejhorší varianta, že Ukrajina není jediným cílem Vladimira Putina, ale je jím konfrontace se Západem. Lidé blízcí Kremlu tvrdí, že invazi na Ukrajinu vnímá jen jako jednu z front konfliktu se Západem.

,,To znamená, že ruský úspěch na bojišti nemusí stačit k tomu, aby Putina potěšil. Aby Putin porazil své skutečné nepřátele v Bruselu a Washingtonu, může mít pocit, že musí zaútočit na člena NATO,“ řekl autor Foreign Affairs.

Po válce na Ukrajině může být dalším terčem Ruska Estonsko a Lotyšsko, země s velkou ruskou menšinou.

Ruská jaderná hrozba

Ruská elita je nyní přesvědčena, že NATO se neodváží odpovědět na případný jaderný konflikt, informuje server UNIAN. Západ je podle slov podnikatelů unavený a nemá příliš velký zájem bojovat s Ruskem. Joe Biden a evropští lídři jsou podle jejich slov slabí a NATO se nesemkne na obranu napadené země a bude tak vládnout jen panika a chaoz.

Putin má válku rád

Podnikatel blízký Kremlu uvedl, že Putin si válku až příliš oblíbil. Pomohla mu mobilizovat společnost, uvěznit některé disidenty, zabít jiné a většinu dalších opustit zemi. Právě válka sjednotila elity, které se necítí být na Západě vítány. Putin je tak jejich jediná naděje na dobrý život. Ruská elita věří, že válka na Ukrajině brzy skončí, protože nekonečný konflikt ji děsí.

Zdroj: Foreign Affairs, The Sydney Morning Herald, UNIAN