Ruské dělostřelectvo za poslední měsíc přišlo nejméně o devět dělostřeleckých houfnic

Přidat na Seznam.cz

Podle nedávné zprávy Vojenského zpravodajství Rusko údajně za poslední měsíc ztratilo značný počet svých samohybných houfnic 2S19 Msta-S. Během uplynulého měsíce jich bylo zničeno nejméně devět, píše server Defence Blog.

Tyto informace, na které upozornila ukrajinská vojenská rozvědka a různí obranní analytici, poukazují na značné problémy pro ruské dělostřelecké síly v souvislosti s novými střety v Charkovské oblasti, píše server Militarnyi.

Msta-S, 152mm samohybná houfnice, byla klíčovou součástí ruských dělostřeleckých schopností. Houfnice Msta-S, známá svým dosahem, palebnou silou a mobilitou, hrála zásadní roli při podpoře pozemních operací. Nedávné ztráty však ukazují na zranitelnost a operační neúspěchy ruské armády.

Podle ukrajinské vojenské rozvědky jsou tyto ztráty přičítány kombinaci několika faktorů, včetně cílených úderů ukrajinských sil, logistických problémů a mechanických poruch. Účinnost ukrajinských protibaterijních operací se údajně zvýšila, což vedlo k úspěšnějším zásahům proti ruským dělostřeleckým jednotkám.

Houfnice Msta-S, poprvé zavedené koncem 80. let, prošly různými modernizacemi, které zvýšily jejich výkon. Navzdory těmto vylepšením vyvolává nedávná vysoká míra opotřebení otázky ohledně trvanlivosti a odolnosti těchto systémů na bojišti. Analytici naznačují, že ztráta tak významného počtu houfnic by mohla ovlivnit schopnost Ruska udržet dlouhodobé dělostřelecké boje.

Zdroj: Defence Blog a Militarnyi