Ruské bombardování pokračuje. Ukrajinský energetický systém směřuje k „nejhoršímu scénáři“, tvrdí největší soukromá energetická společnost.

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinští občané nyní čelí dlouhodobým výpadkům elektrické energie, které mohou trvat až osm hodin denně. Důvodem je vážné poškození ukrajinských elektráren způsobené neustálými ruskými útoky, píše BBC.

Prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko zničilo polovinu ukrajinské kapacity výroby elektřiny od března, kdy začalo bombardovat energetická zařízení.

Obyvatelé Kyjeva s třemi miliony lidí pociťují jeden z nejzávažnějších nedostatků elektřiny. Ulice jsou často potemnělé a ozývá se hukot generátorů. Rodiny s malými dětmi žijící ve vyšších patrech bytových domů musí chodit po schodech, protože výtahy nefungují.

Ukrajina dováží elektřinu z Evropské unie, aby pokryla schodek, ale to nestačí. Ve středu jsou naplánovány celostátní výpadky v osmihodinovém okně od 15 do 23 hodin k ochraně kritické infrastruktury, informuje deník The Kyiv Independent.

Situace se může zhoršit s rostoucími teplotami v létě a zapnutím klimatizací. Pokud Rusko bude pokračovat v útocích na elektrárny, může nastat scénář, kdy Ukrajinci stráví příští zimu až 20 hodin denně bez elektřiny a topení. Některé elektrárny bude trvat roky, než se opraví nebo se nemusí vrátit do provozu nikdy.

Rusko přes noc provedlo raketové a dronové útoky po celé Ukrajině včetně Kyjeva. Energetické zařízení bylo poškozeno v Sumách. Dlouhodobé výpadky vedou k požárům, když se elektřina vrátí a lidé zapojí všechny spotřebiče najednou.

Zelenskyj žádá Západ o další systémy protivzdušné obrany k ochraně měst a energetické infrastruktury. USA souhlasily s vysláním dalšího takového systému v příštích dnech.

Ukrajinská vláda připravuje mírový summit ve Švýcarsku, jehož cílem je získat podporu pro desetibodový mírový plán spočívající ve stažení Ruska z celé Ukrajiny. Rusko nebylo pozváno a některé vlivné země se nezúčastní. Ukrajina doufá, že nejprve vybuduje širokou platformu podpory, než zváží možnost druhého summitu, na který by bylo pozváno Rusko.

Zdroj: BBC, The Kyiv Independent