Ruská protivzdušná obrana údajně sestřelila vlastní vrtulník

Přidat na Seznam.cz

Několik ruských proválečných telegramových kanálů oznámilo, že poblíž Anapy v Krasnodarském kraji v Ruské federaci byl sestřelen vrtulník Ka-29.

„Naše vlastní protivzdušná obrana sestřelila v Anapě náš vlastní vrtulník. Ka-29 pátral po dronech a jeden z našich systémů protivzdušné obrany Pantsir vrtulník zasáhl (podle první verze kvůli poruše systému identifikace přítele nebo nepřítele),“ uvedl telegramový kanál

Ruští propagandisté ​​tvrdili, že jejich vrtulník byl sestřelen kvůli rozsáhlému ukrajinskému útoku na ruské síly, píše portál Defence blog. Ukrajina podle nich začala uplatňovat novou strategii: simultánní útoky pomocí bezpilotních vzdušných prostředků (UAV) a bezposádkových hladinových plavidel (USV).

„Použili (Ukrajinci) novou taktiku. Současné útoky s USV a UAV. K odražení útoku na lodi je třeba vypustit letadla a proti UAV je třeba zničit vzdušné cíle. Ale tyto akce pro nás nefungují dobře,“ uvedly ruské zdroje.

O sestřelení vrtulníku informovaly i další proválečné ruské zdroje. Uvedli, že při nehodě zemřeli čtyři lidé. Ruské ministerstvo obrany neučinilo žádné oficiální prohlášení ohledně sestřelení ruského vrtulníku, uvedl deník Ukrajinska Pravda.

Ka-29, známý pod označením NATO jako Helix-B, je útočný transportní vrtulník, který slouží od 80. let minulého století. Navrženo pro přepravu vojsk i pro boj, pojme dva piloty a 16 vojáků. Vrtulník je vybaven čtyřmi závěsnými body pro nesení raket, děl, bomb a protitankových střel. Bylo vyrobeno přes 60 kusů.

Zdroj: Defence blog,Ukrajinska Pravda