Ruská profesionální vojačka otěhotněla a nedostavila se do služby. Byla odsouzena k šesti letům vězení

Přidat na Seznam.cz

Těhotná ruská profesionální vojačka byla odsouzena k šesti letům odnětí svobody za to, že se nedostavila do služby. Protože nedala v armádě výpověď, musela být podle soudu považována za dezertérku, píší Aktuality.sk.

Vojenský soud ve městě Vladikavkaz na jihozápadě Ruska nevzal v potaz lékařskou zprávu vypracovanou její vojenskou jednotkou, která ženě doporučila dočasné zproštění služby. Protože vojačka nedala v armádě výpověď, musela být podle soudu považována za dezertérku. Obhajoba uvedla, že se proti rozsudku odvolá.

Rusko vede na Ukrajině válku již téměř 19 měsíců, během nichž utrpělo značné vojenské ztráty. Vloni v září Moskva vyhlásila částečnou mobilizaci a povolala více než 300 000 vojáků a bývalých branců. Desítky tisíc Rusů tehdy uprchly ze své vlasti, aby se vyhnuly válce.

6 let vězení

Šest let vězení. Takový trest uložil ruský vojenský soud ženě, která byla shledána vinnou z toho, že se vyhýbala mobilizaci do konfliktu s Ukrajinou, uvedl deník L’Unione Sarda. Trest byl v současné době „zmrazen“, protože žena je novopečenou matkou a opět čeká dítě. Madina Kabalevová, tak se obviněná jmenuje, si tedy očekávanou vazbu odpyká nejdříve v roce 2032, kdy jejímu synovi, narozenému v roce 2018, bude 14 let.

Rozsudek potvrdil soud pro Jižní vojenský okruh, který ženu uznal vinnou z toho, že se v době mobilizace a ozbrojeného konfliktu bez závažného důvodu nedostavila do služby.

Obhajoba poukazovala na to, že žena měla potvrzení od stejných lékařů své jednotky, které ji osvobozovalo od služby, protože byla těhotná a matka dítěte mladšího 14 let. Podle soudců se však přesto měla dostavit k osobnímu sdělení o osvobození.

Zdroj: aktuality.sk, L’Unione Sarda