Ruská představa svobody. Z Mariupolu je město duchů

Přidat na Seznam.cz

Město Mariupol je jedno z největších průmyslových center na Ukrajině. Před válkou zde žilo necelých půl miliónu obyvatel. Nyní se odhaduje, že jich ve městě zůstává zhruba sto tisíc, převážně důchodci, kteří nemají kam jít. Domy jsou zničené a neobyvatelné. Z kdysi zářivého města jsou dnes ruiny.

Na začátku invaze ruských vojsk se Mariupol stal jedním z nejvíce strategických míst, kam vrhly ruské síly největší úsilí pro jeho dobytí. Od konce února bylo město masivně ostřelováno a obléháno. Vojska Ruské federace se neštítily shazovat bomby ani na nemocnici nebo divadlo a počet civilních obětí se odhaduje na 25 tisíc.

Ruská propaganda situaci ve městě komentuje po svém a tvrdí, že Mariupol prochází přestavbou. Obrázky, které přicházejí ze samotného města ovšem ukazují úplně něco jiného. Většina staveb je nenávratně zničena a ve městě není možnost zásobení vodou, teplem ani elektřinou. Těch pár domů, kde se dá ještě v nuzných podmínkách přebývat, je plně obsazena. Topí se vším, popadanými stromy, trámy z oken a dveří.

Podle místních je zde na každém kroku cítit strach. V ulicích hlídkují okupační vojáci, kteří si krátí chvíle tím, že se snaží provokovat. Mezi vojáky jsou i členové Vágnerovy skupiny, kterým k násilí stačí jen sebemenší záminka.

Humanitární pomoc ze strany okupačních sil se většinou smrskne jen na doručování propagačních tiskovin, kde je obyvatelům slibována prosperita a krásná budoucnost. Tomu se ovšem těžko věří někomu, kdo se s ránem budí s otázkou, zda přežije nastávající den. Nějaké zásoby potravin ještě k dispozici jsou, ale den ode dne jsou tenčí a tenčí.

Ruské strategické plány hovořily o obnově města do roku 2035. Jako první se měla nastartovat ekonomická síla města, které bylo vždy hnací silou v průmyslové oblasti na Donbasu. Zvláštní pozornost měla být upřena na ocelárny Azovstal, které se na jaře staly symbolem odporu. V plánech se počítalo s vybudováním průmyslového parku.

Z Mariupolem mělo Rusko krásné plány, alespoň na papíře, kdy z něj mělo vzniknout letovisko pro prominentní Rusy. Ovšem obrázky, které z města pravidelně přichází, hovoří o úplně jiné realitě a jasně definují, že územím, kterým projdou ruská vojska, postihne jen absolutní zkáza. Ruská představa o svobodě se zde vykresluje ve své tradiční podobě.

Zdroj: Echo24, Idnes.cz