Ruská ponorka spatřena poblíž západního pobřeží Skotska

Přidat na Seznam.cz

Ruská ponorka, která momentálně kotvila na Kubě, byla dříve zpozorována u západního pobřeží Skotska, než minulý týden doplula do Havany, píše BBC.

Tuto ponorku třídy Kazaň, která nevplula do britských teritoriálních vod, zaznamenal průzkumný letoun RAF Poseidon P8 při průplavu okolo Irska 5. června. To přimělo britské ministerstvo obrany informovat premiéra o její přítomnosti.

Královské námořnictvo uvedlo, že rutinně monitoruje vody kolem Spojeného království, aby odradilo od potenciálně škodlivých aktivit a chránilo národní zájmy.

O víkendu dorazila Kazaň do Havany společně s dalšími ruskými plavidly za účelem vojenského cvičení v Karibiku. Tato přítomnost byla vnímána jako demonstrace síly ze strany Moskvy vůči Západu na pozadí napjaté situace kvůli válce na Ukrajině, informuje deník The Telegraph.

Americké úřady nicméně bagatelizovaly přítomnost ruských lodí zhruba 145 km od Floridy s tím, že nepředstavují žádnou hrozbu.

Základna Clyde ve Faslane na západním pobřeží Skotska je domovskou základnou britských jaderných ponorek a dalších plavidel Královského námořnictva.

Mluvčí námořnictva potvrdil, že jeho úkolem je běžně monitorovat teritoriální vody Británie a přilehlé námořní oblasti, dohlížet na dodržování námořního práva, odrazovat nepřátelské aktivity a chránit národní zájmy.

Americký zpravodajský představitel sdělil, že ponorka Kazaň nedisponuje jadernými zbraněmi.

Mezi další ruská plavidla u Kuby patří fregata Admirál Gorškov, tanker Pašin a záchranný remorkér Nikolaj Čiker dle kubánského ministerstva zahraničí.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že Admirál Gorškov i Kazaň nesou vyspělé zbraně včetně hypersonických střel Cirkon. Předtím prováděly raketová cvičení v Atlantiku.

Rusko v minulosti vyslalo válečné lodě na Kubu, která je jeho dlouholetým spojencem. USA tuto poslední návštěvu pečlivě sledují.

Zdroj: BBC, The Telegraph