Ruská policie zadržela majitele oblíbeného gay baru

Přidat na Seznam.cz

Majitel oblíbeného gay baru v ruském Orenburgu byl zatčen za extremismus, uvedly v neděli skupiny na ochranu práv v souvislosti s represemi úřadů proti komunitě LGBTQ a informoval o tom server The Moscow Times.

Policie provedla na začátku tohoto měsíce razii v baru Pose v Orenburgu a zatkla jeho správce. Šlo o jeden z prvních případů podobného druhu na ruském území.

Majitel baru byl zadržen před třemi dny na moskevském letišti a nyní byl spolu se svými kolegy vzat do vazby až do 18. května, uvedla skupina pro ochranu práv OVD-Info.

Prokuratura ho viní ze spiknutí se stoupenci „mezinárodního LGBT hnutí“, tedy subjektu, který Rusko označilo za „extremistický“, uvedl v neděli Centrální okresní soud v Orenburgu.

Majiteli baru, jehož jméno není veřejné, a jeho dvěma zaměstnancům hrozí v případě uznání viny až deset let vězení, píše server Deutsche Welle.

Kreml od zahájení vojenského útoku na Ukrajinu před dvěma lety zesílil konzervativní rétoriku a konflikt staví do role bojiště proti Západu a jeho hodnotám.

Nejvyšší soud v zemi označil v listopadu „mezinárodní LGBT hnutí“ za extremistické, takže každý, kdo se angažuje v pro-LGBTQ aktivitách nebo sdílí LGBTQ symboly, se vystavuje trestnímu stíhání.

Zdroj: The Moscow Times, Deutsche Welle