Ruská ofenzíva v ukrajinské Charkovské oblasti je chybou Kyjeva, tvrdí Putin

Přidat na Seznam.cz

Podle ruského vůdce Ukrajina může za ruskou ofenzívu v Charkovské oblasti. Ruským cílem bylo především zastavit přeshraniční ostřelování, uvádí deník Kyiv Post.

,,Pokud jde o to, co se děje na charkovské frontě, je to jejich chyba, protože ostřelovali a nadále ostřelují obytné čtvrti v pohraničních oblastech včetně Belgorodu,“ řekl v rozhovoru během své poslední cesty do Číny místním novinářům.

Putinovým cílem bylo údajně prostřednictvím obnovené ofenzívy zastavit přeshraniční ostřelování z Ukrajiny.

,,Veřejně jsem řekl, že pokud to bude pokračovat, budeme nuceni vytvořit bezpečnostní zónu,“ dodal.

Během návštěvy Číny došlo i na mírové rozhovory o Ukrajině. Putin ocenil snahu Pekingu o vyřešení války, avšak čínské mírové formule jsou údajně v rozporu se základními podmínkami Ukrajiny.

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou

Putin si nedávno stěžoval, že Rusko nebylo pozváno na mírový summit do Švýcarska, i když bylo připraveno se mírových rozhovorů účastnit. Přitom tiskový tajemník ruského velvyslanectví v Bernu Vladimir Chochlov řekl, že Rusko pozvání na červnový summit ve Švýcarsku nepřijme.

Server UNIAN píše, že Rusko vydává protichůdná vyjádření o případných mírových jednáních. Kreml tvrdí, že je na rozhovor připraven, ale odmítá ukrajinské iniciativy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov byl médii požádán, aby si představil situaci, kdy budou Rusko i Ukrajina sezvány k jednomu stolu. Odpověděl, že „není s kým se bavit“.

Zdroj: Kyiv Post, UNIAN