Ruská města zasáhly výpadky elektřiny po útocích na Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

V pondělí oznámili zástupci ruských pohraničních oblastí problémy s elektřinou a vodou po dronových útocích na Kyjev, píše deník The Moscow Times.

Dle vyjádření regionálního guvernéra Vjačeslava Gladkova způsobily útoky a ostřelování v příhraniční oblasti Belgorod za poslední den smrt čtyřleté dívky a zranění sedmi osob, informuje deníkNewsweek.

Ukrajina často napadá ruské příhraniční oblasti drony a přiznává se k útokům na energetická zařízení a sklady munice. Rusko naopak intenzivně útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, což přimělo Kyjev zavést plánované celostátní odstávky elektřiny.

Valentin Děmidov, starosta ruského Belgorodu, informoval na Telegramu o „omezení dodávek elektřiny od časných ranních hodin“ a dodal, že „situace je komplikovaná, ale zvládnutelná“. Starosta uvedl, že v některých částech města výpadky proudu ovlivnily také dodávky vody. Doplnil, že v oblastech bez elektřiny nefungovaly protiletecké sirény a poplach vyhlašovala auta projíždějící ulicemi s hlasitými klaksony. Starosta také zmínil nefunkčnost semaforů a policejní kontroly na hlavních silnicích.

Gladkov informoval o 150 mateřských školách bez elektřiny a narušených dodávkách vody do nemocnic. Uvedl, že běžné číslo záchranné služby nefunguje a poskytl mobilní čísla pro tísňová volání. Gladkov také oznámil dočasný výpadek elektřiny v okolí pohraničního města Graivoron.

V Kurské oblasti sousedící s Ukrajinou a Belgorodskou oblastí guvernér Alexej Smirnov varoval před možným nedostatkem elektrické energie kvůli technickým potížím na elektrických vedeních v okolních regionech.

Smirnov informoval o nočním útoku dronů na Kurskou oblast, při němž protivzdušná obrana sestřelila sedm ukrajinských bezpilotních letounů.

Ruská elektroenergetická společnost Rosseti Tsentr se v pondělí sešla se Smirnovem a dalšími představiteli. Ve svém prohlášení uvedla, že „všechna společensky důležitá zařízení jsou zásobována elektřinou jako obvykle“.

Ve Voroněžské oblasti, hraničící s Ruskem kontrolovanou částí Ukrajiny, místní vláda oznámila omezení dodávek elektřiny v některých oblastech, aby se předešlo poškození energetických zařízení v důsledku přetížení sítě.

Voroněžský oblastní guvernér Alexandr Gusev v noci vyhlásil poplach kvůli možnému útoku dronu, ale později situaci označil za bezpečnou.

Zdroj: The Moscow Times, Newsweek