Ruská jaderná ponorka zakotví příští týden v Havaně

Přidat na Seznam.cz

Americká vláda tento krok považuje za reakci na skutečnost, že minulý týden udělila Ukrajině povolení k použití amerických zbraní v omezeném měřítku proti cílům na ruském území, uvádí zpráva amerického listu Miami Herald. Podle hodnocení anonymního vysoce postaveného představitele americké vlády chce Moskva vyslat zprávu a zneklidnit USA zvýšením svých vojenských aktivit v blízkosti Spojených států, uvádí německý DER SPIEGEL.

Hlavní město Kuby Havana je jen asi 170 kilometrů od amerického Key West (Florida). USA si proto budou dávat velký pozor na to, kdo se v jejich nejbližším sousedství pohybuje a s jakou vojenskou technikou. Příští týden to bude ruská ponorka s jaderným pohonem. Ponorka „Kazaň“ a tři další ruské námořní lodě – raketová fregata „Admirál Gorškov“, ropný tanker a záchranný remorkér uvedlo ve čtvrtek kubánské ministerstvo obrany.

„Žádná z lodí nenese jaderné zbraně,“ zdůraznilo kubánské ministerstvo. Jejich pobyt na Kubě „nepředstavuje hrozbu pro region“.

Podle amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu se očekává, že ruská armáda letos v létě zvýší svou námořní a leteckou aktivitu v blízkosti Spojených států jako součást rutinních manévrů vedoucích ke globálnímu námořnímu cvičení na podzim. Kuba je stále více závislá na ruské ropě a pomoci, protože komunisty řízená země překonává nejhorší hospodářskou krizi za několik desetiletí, uvádí CNN.

Během studené války byla Kuba důležitým spojencem tehdejšího Sovětského svazu. Rozmístění sovětských jaderných raket na ostrově spustilo v roce 1962 tzv. kubánskou krizi, kdy svět strávil dva týdny na pokraji jaderné války mezi tehdejšími dvěma supervelmocemi, Spojenými státy a SSSR.

Hlavní válečnou lodí v ruském uskupení je Admirál Gorškov, nejmodernější fregata, která je vedoucí lodí v nové třídě šesti bojových plavidel, které Moskva uvedla do provozu do roku 2025. Lodě třídy Gorškov mohou v ruském námořnictvu plnit různé role, jsou schopné provádět cokoli od útoků na dlouhou vzdálenost až po eskortní mise nebo protiponorkový boj – povinnosti často vyhrazené pro lodě třídy torpédoborců. Jsou vybaveny nejpokročilejšími ruskými zbraněmi a senzorovou technologií a každá může nést na palubě jeden útočný vrtulník.

Video sdílené nedávno na sociálních sítích ruskými ozbrojenými silami ukazovalo průzkumný letoun NATO v zaměřovači fregaty Gorškov v severním Atlantiku.

Druhou ruskou lodí v uskupení je Nikolay Chiker, remorkér a ledoborec, který loni pozorně sledovaly britské úřady při sledování důležitých ropovodů a plynovodů poblíž skotského pobřežního regionu Shetlandy. Zbývající loď, Pashin, je ropný tanker, který je součástí arktické flotily ruského námořnictva.

Kubánské úřady uvedly, že připluje také ponorka Kazaň, jaderný pohon třídy Yasen. Říká se, že Kazaň je nejmodernější ponorka, součást nové třídy plavidel, která má nahradit stárnoucí ruské jaderné ponorky ze sovětské éry, které jsou schopné nést a odpalovat jaderné řízené střely. Pravidelně se předpokládá, že nesou pozemní útočné střely, protilodní střely a protiponorkové střely. Posádku tvoří až 85 námořníků, informuje své čtenáře o ruských plavidlech pohybujících se v blízkosti pobřeží Floridy deník Miami Herald.

Zdroj: Miami Herald, DER SPIEGEL