Ruská FSB zatkla devítiletou dívku. Údajně nabádala cizince k terorismu

Přidat na Seznam.cz

Vypadá to, že se Ruská Federální služba bezpečnosti (FSB) rozhodla lidem ukázat, jak vážně bere otázku boje proti terorismu. Zatkla proto teprve devítiletou dívku za to, že měla prostřednictvím textových zpráv nabádat cizince k teroristickým činům. Stalo se tak v sibiřské republice Tuva, píší deníky The Moscow Times a West Observer.

„Můžeš zabíjet lidi za 500 000 rublů (125 000 korun)?“ tak měla znít jedna ze SMS, které dívka odeslala na neznámý kontakt uložený v telefonu své sestry. Vypovídá o tom jeden ze screenshotů z jejího mobilního telefonu, které na sociální síti Telegram zveřejnila místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Spolu s nimi policie zveřejnila také videozáznam z výslechu dívky. Není k němu však k dispozici zvuk, a tak není jasné, o čem se dívka s policisty baví.

Částka, kterou dívka cizinci nabízí, zřejmě odkazuje na jednoho z podezřelých ozbrojenců, kteří minulý týden zaútočili na koncertní halu u Moskvy, neboť na videu tvrdil, že za zabití desítek lidí dostal půl milionu rublů. Podle textových zpráv, které sdílela policie v Tuvě, adresát dívčinu žádost odmítl, na což dívka odpověděla: „Sbohem! Potřebujeme teroristy. Ne obránce.“

Následně měla cizince požádat o to, aby nekontaktoval FSB. „Omluvná zpráva, kterou dívka zaslala adresátovi, ukázala úroveň uvědomění si závažnosti svého jednání, ačkoli byla motivována spíše strachem z možných následků než skutečným pochopením důsledků propagace terorismu,“ uvádí West Observer.

Policisté a agenti FSB dívku zadrželi spolu s jejími rodiči ve městě Čadan, uvedlo ve středu ministerstvo vnitra. Školačka se měla přiznat k tomu, že tyto textové zprávy posílala z nudy. Její matku proto úřady obvinily z přestupku „neplnění povinností při péči o nezletilou osobu a její výchově“. Zvažovány jsou však další kroky v trestním řízení. A to zřejmě proto, aby policie upozornila, že za výzvy k páchání teroristických činů na internetu hrozí až sedm let vězení a trestným činem je i neoznámení trestného činu úřadům.

Zdroj: Moscow Times, West Observer