Ruská elita se obává, že Putinova politická rizika kvůli ukrajinské protiofenzívě rostou, píše The Washington Post

Přidat na Seznam.cz

„Všichni v Kremlu chápou nebezpečí ukrajinské protiofenzívy,“ řekl zakladatel politicko-analytické společnosti R-Politics, píše deník Vox.

V souvislosti se zprávami o ukrajinské protiofenzívě rostou politická rizika pro ruského diktátora Vladimira Putina. Ruská elita se obává, že Ukrajina zničí Krymský most, což způsobí Kremlu značné vojenské a morální porážky.

Uvedlo to několik představitelů ruské elity, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, píše The Washington Post.

„Mezi elitou panuje velmi pochmurná nálada. Nechápou, jaké má Putin plány, a pochybují, zda situaci zvládá adekvátně. Trvá to už dlouho, ale neklid roste. Všichni v Kremlu chápou nebezpečí ukrajinské protiofenzívy. Zmrazení situace je velmi výhodné, protože poskytne Putinovi čas, který potřebuje, aby Ukrajina a Západ ztratily vojenský zápal a jednotu,“ uvedla Taťána Stanová, zakladatelka politicko-analytické společnosti R-Politics.

Kromě toho vnitřní boje mezi vůdci na bojišti, útoky dronů na Moskvu a zajímavý vývoj v západních regionech Ruska sousedících s Ukrajinou vyvolávají mezi elitou otázky, zda bude Putin schopen situaci zvládnout.

„Pro úřady je to vážná výzva,“ uvedl jeden dobře informovaný ruský diplomatický zdroj.

Autoři píší, že známky rostoucího napětí mezi kremelskou elitou se objevily tento měsíc, když vlivný poslanec ruského parlamentu Konstantin Zatulin, který má blízko k nejvyššímu vedení Federální bezpečnostní služby, ruské zpravodajské služby, na konferenci o budoucnosti Ukrajiny řekl, že „Rusku se zatím nepodařilo dosáhnout žádného ze svých vojenských cílů a že některé z nich se staly nesmyslnými.“

„Jeden z dobře informovaných ruských diplomatů, který je v kontaktu s vládními představiteli, uvedl, že nálada se minulý týden poněkud zhoršila poté, co se objevily západní návrhy na dlouhodobé bezpečnostní uspořádání pro Ukrajinu. To by Kyjevu poskytlo zaručené dodávky zbraní na mnoho let jako alternativu k okamžitému členství v NATO,“ uvedl list na svých internetových stránkách.

Několik kremelských zdrojů deníku The Washington Post sdělilo, že Putin počítá s tím, že odhodlání Západu podpořit Ukrajinu ochabne, zejména kvůli prezidentským volbám v roce 2024 ve Spojených státech, kde se menšina republikánů staví proti pokračování vysoké míry pomoci Ukrajině. To však není pravda. Podle dobře informovaného ruského diplomatického zdroje se objevily „skromné signály“, že by Rusko mohlo být ochotno přistoupit na určité kompromisy.

Ruská elita je nespokojena s Putinovými vyhlídkami na válku na Ukrajině.

Zdroj: The Washington Post, Vox