Ruská elita se obává postupu ukrajinských vojsk a houfně opouští Krym. Rusové se zbavují nemovitostí a majetku

Přidat na Seznam.cz

Obyvatelé poloostrova Krym se obávají blížících se vojsk ukrajinské armády. Zbavují se nemovitostí, které prodávají hluboko pod cenou. Zásobování obchodů je čím dál tím více problematické a ceny zde rostou ze dne na den.

Krymský poloostrov anektovalo Rusko v roce 2014 na žádost regionální krymské vlády. V poslední době zde ovšem narůstají obavy z přiblížení frontové linie na hranici poloostrova. Ukrajinské síly již nyní provádějí útoky na letecké a námořní základny. Morálku obyvatelstva narušil i výbuch na Krymském mostě z 8. října.

S čím určitě nikdo nepočítal je skutečnost, že Ukrajinské síly převezmou v probíhajícím konfliktu iniciativu. Po dobytí strategických míst v oblasti Chersonu a Charkova, tak narůstá nervozita obyvatel Krymu z dalšího vývoje.

Podle serveru Politico, již tajné služby registrují, že vysocí vojenští činitelé se obávají o životy svých blízkých a přesouvají je zpět do Ruska. Zároveň s tím se snaží prodat své nemovitosti, o které ovšem nikdo nemá aktuálně zájem. Na poloostrově je dále omezená i lékařská péče. Kvůli vysokému příjmu raněných z fronty jsou lůžka v nemocnicích plně obsazená.

Další obavy vzrůstají s očekáváním vyhlášení druhé mobilizace, která by se mohla týkat přímo obyvatel Krymu.

Kvůli západním sankcím mnoho místních přišlo také o svou práci a vzrůstající ceny v obchodech jen prohlubují frustraci. Kvůli válce je velmi omezený také turistický ruch, na kterém bylo mnoho obyvatel závislých, informuje deník Gazeta.

Důležitou roli v osvobození poloostrova by mohly sehrát systémy HIMARS, které můžou oslabit Ruskou armádu ostřelováním ze vzdálených míst jako je Cherson.

Ukrajinský prezident prohlásil, že toto je jediná cesta, jak dosáhnout osvobození Ukrajiny, protože prostor pro diplomatické jednání nevidí reálně. S Ruskem je ochotný jednat až v případě, kdy Kreml stáhne veškeré své síly za hranice země uznávané mezinárodním společenstvím.

Zdroj: Politico, Gazeta