Ruská banka otevírá první pobočky na okupovaném ukrajinském území

Přidat na Seznam.cz

Druhý největší ruský věřitel VTB Bank v úterý oznámil, že letos plánuje otevřít nové pobočky na okupované Ukrajině, píše server The Moscow Times.

„V červenci banka otevře dvě nové pobočky v Luhansku a do konce roku plánuje zahájit obsluhu klientů v Mariupolu a Doněcku,“ uvedla VTB ve svém prohlášení.

Tato tři města se nacházejí ve východoukrajinských Luhanské a Doněcké oblasti, které prezident Vladimir Putin anektoval spolu s částečně obsazenými Chersonskou a Záporožskou oblastí na podzim roku 2022.

VTB neuvedla, zda plánuje expanzi do dvou posledně jmenovaných regionů.

VTB byla jednou z prvních bank, na které dopadly západní sankce a které byly po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 vyloučeny z globálního platebního systému SWIFT.

Před invazí se velké ruské banky vyhýbaly působení na územích zabraných Ukrajině v obavách ze sankcí. Po plnohodnotné válce začala na anektovaném Krymu působit státem většinově vlastněná VTB prostřednictvím své dceřiné společnosti, sankcionované Ruské národní komerční banky.

Oznámení VTB přichází několik měsíců poté, co prezident Vladimir Putin vyzval ruské banky, aby byly „aktivnější“ při expanzi do regionů, které Kreml nazývá svými „novými územími“.

„Vše, čeho jsme se obávali před sankcemi, se již stalo, takže se není čeho bát,“ řekl Putin v lednu.

VTB v roce 2023 vydělala rekordních 432,2 miliardy rublů, rok poté, co utrpěla ztrátu způsobenou sankcemi ve výši 667,5 miliardy rublů (170 miliard korun), píše server Kyiv Independent.

Zdroj: The Moscow Times a Kyiv Independent