Ruská armáda popravuje vojáky, kteří neplní rozkazy, říká představitel USA. Velitelé vyhrožují popravami celým jednotkám

Přidat na Seznam.cz

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby ve čtvrtek prohlásil, že ruská armáda popravuje vojáky, kteří neplní rozkazy v době války Moskvy s Ukrajinou, píše deník The Hill.

Kirby uvedl, že Rusko „nadále neprojevuje žádné ohledy na životy svých vojáků“, a Spojené státy se domnívají, že došlo k tisícům obětí, přičemž „někteří z nich byli popraveni na rozkaz svých vlastních velitelů“.

„Máme informace, že ruská armáda skutečně popravuje vojáky, kteří odmítají plnit rozkazy. Máme také informace, že ruští velitelé vyhrožují popravami celým jednotkám, pokud se snaží ustoupit před ukrajinskou dělostřeleckou palbou,“ řekl Kirby.

Podle Kirbyho je tento krok příznakem toho, jak špatně si Rusko proti Ukrajině vede a jak značné jsou jeho ztráty. Varoval však, že Rusko si stále udržuje útočné schopnosti a v nadcházejících měsících může dosáhnout taktických zisků.

„Jsou v tak zoufalé potřebě dosáhnout nějakého pokroku, zejména v Donbasu, že doslova vrhají do boje mladé muže, kteří nebyli řádně vycvičeni, nebyli řádně vybaveni a rozhodně nejsou řádně vedeni,“ řekl.

Jak uvedl deník Forbes, podle Kirbyho toto chování potvrzuje, že Rusko nadále neprojevuje žádnou úctu k životům svých vojáků. Tyto popravy označil za odsouzeníhodné, barbarské a za příznak toho, jak špatně ruské vojenské vedení ví, že si počíná, a jak špatně to z vojenského hlediska zvládlo.

Navzdory této údajné nefunkčnosti v řadách ruské armády označil Kirby poslední ruskou ofenzívu za „střízlivou připomínku toho, že prezident Putin se nevzdává svých snah o ovládnutí celé Ukrajiny“.

Zdroj: The Hill, Forbes