Ruská armáda podepsala smlouvu s Kadyrovovou soukromou armádou uprostřed sporu s Prigožinem

Přidat na Seznam.cz

Na pozadí sporu se žoldnéřskou skupinou Wagner podepsalo ruské ministerstvo obrany smlouvu s první soukromou armádou – speciální jednotkou Achmat čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, uvádí se v pondělním prohlášení ministerstva obrany v Moskvě.

Jednotka Achmat je považována za Kadyrovovu soukromou armádu. Ruské ministerstvo obrany o víkendu uvedlo, že do 1. července plánuje převzít velení nad všemi soukromými armádami bojujícími na straně Moskvy na Ukrajině, uvádí ukrajinský portál RBC.

Tomu předcházely měsíce otevřených sporů s ruskou soukromou žoldnéřskou skupinou Wagnerovců, jejíž členové aktivně bojují za Moskvu, zejména v okolí východoukrajinského města Bachmut, jak uvádí portál Svoboná Evropa. Šéf Wagnerovců Jevgenij Prigožin však plány ministerstva odmítl s tím, že ministr obrany Sergej Šojgu je jen stěží schopen řádně vést i oficiální ruskou armádu.

Kadyrov a Prigožin byli dlouho považováni za spojence v ruské útočné válce proti Ukrajině. Společně kritizovali Generální štáb ruských ozbrojených sil a ruské ministerstvo obrany za údajně špatnou taktiku a příliš měkký přístup.

Nedávno však společně vystoupili na veřejnosti, uvádí deník Firstpost. Prigožin obvinil čečenského vůdce z toho, že jeho vojáky nevidí na bojišti, ale místo toho natáčí hlavně videa na sociální síť Tik-Tok. Kadyrov naopak tvrdil, že vůdce Wagnerovců je zodpovědný za vysoké ruské ztráty v několikaměsíčních těžkých bojích o Bachmut.

Zdroje: RBC.ua, Svoboná Evropa, Firstpost.com