Rumunský prezident i ministr obrany: v Tulceje nalezeny kusy materiálu, které by mohly být z ruského dronu

Přidat na Seznam.cz

Rumunský ministr obrany navštívil lokalitu Plauru v okrese Tulcea a potvrdil, že zde byly nalezeny kusy materiálu, které „mohou pocházet z bezpilotního letounu“. Sám ministr i prezident Klaus Iohannis dříve popírali hypotézu, že by na rumunské území dopadly ruské drony, píše deník Svobodná Evropa-Rumunsko.

Vzhledem k zesílení ruských útoků na ukrajinské přístavy na Dunaji musely rumunské složky zvýšit svou ostražitost. Ministr obrany i proto vyrazil k hranicím. Později ministerstvo národní obrany vydalo tiskovou zprávu, v níž se uvádí, že v úterý večer byly objeveny „díly, které jsou nejspíš pozůstatky dronu“.

„Specialisté vyslaní ministerstvem obrany na místě odebrali vzorky, které budou podrobeny technické expertize, která umožní zjistit jejich původ a vlastnosti,“ píše se ve zprávě ministerstva.

Prezident Klaus Iohannis, který den předtím uvedl, že „žádná část, žádný dron ani žádná jiná část jakéhokoli vojenského zařízení“ nedopadla do Rumunska, k tomu uvedl, že byl o zjištění informován ministrem obrany.

Iohannis požaduje neodkladné a profesionální vyšetření nalezených úlomků, i okolností, za jakých se dostaly na rumunské území. „Pokud se potvrdí, že úlomky pocházejí z ruského dronu, byla by taková situace naprosto nepřípustná a jednalo by se o vážné porušení suverenity a územní celistvosti Rumunska, spojence NATO,“ řekl prezident před summitem Iniciativy Tři moře.

Ukrajinští představitelé od pondělí bezprostředně po útoku ruského dronu v oblasti Izmail tvrdili, že přinejmenším jeden z dronů dopadl také na rumunské území. V úterý dobrovolníky koordinovaná webová stránka Geoconfirmed, specializující se na geolokaci, poskytla přesnou polohu místa na území Rumunska, kde se dron zřítil. Tuto stránku využívá rovněž investigativní redakce Bellingcat.

Zdroj: Svobodná Evropa-Rumunsko. Geoconfirmed