Rumunsko převede systém protivzdušné obrany Patriot na Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Rumunsko se rozhodlo předat Ukrajině americký systém protivzdušné obrany Patriot, který jeho armádě poskytly Spojené státy. Toto rozhodnutí ve čtvrtek učinila Nejvyšší rada obrany podle informací od rumunské služby Radio Liberty, píše deník NSN.

Rozhodnutí padlo „s ohledem na výrazné zhoršení bezpečnostní situace na Ukrajině v důsledku neustálých a masivních ruských útoků na civilní obyvatelstvo a civilní infrastrukturu,“ uvedla v prohlášení rumunská prezidentská administrativa, informuje deník Moscow Times.

Bukurešť objednala od USA sedm baterií protivzdušné obrany v modifikacích PAK-2 a PAK-3, čtyři z nich již byly dodány a dvě byly nasazeny. Zpráva neupřesňuje, zda bude právě nasazený systém protivzdušné obrany přesunut do Kyjeva. Televizní kanál Digi 24 uvedl, že rumunská armáda byla původně proti přesunu systémů protivzdušné obrany, ale konečné rozhodnutí musel učinit prezident.

Spojené státy plánují pozastavit dodávky systému Patriot do ostatních zemí a přesměrovat je na Ukrajinu. Později bylo upřesněno, že se nejedná o celé baterie protivzdušné obrany, ale o záchytné střely pro tento systém.

Zdroj: NSN, Moscow Times